Pohronská derby séria medzi Banskou Bystricou a Zvolenom pokračovala piatym stretnutím, ktoré sa odohralo na zvolenskom ľade. Domáci mali pred stretnutím v rukách postupový mečbal, v sérii totiž viedli 3:1 na zápasy.

Napriek rozkúskovanému a rozpačitému úvodu mohli diváci na zvolenskom štadióne vidieť už v 2. minúte strely Csányiho a Marcineka. Na konci 3. minúty prišlo k zaváhaniu brankára Weningera pri rozohrávke, z následnej skrumáže sa odrazený puk dostal k Royovi, ktorý zakončoval z dobrej pozície. Krátko na to prišiel nepríjemný moment pre lavičku domácich, zranenie Kriegera si vyžiadalo jeho ošetrenie a v stretnutí sa už neobjavil. Ako prví sa do streleckej listiny zapísali hostia, ktorí založili rýchlu akciu z vlastného pásma, Tamáši potiahol puk po pravej strane, našiel pred bránou voľného Fossiera a ten prekonal Rahma – 0:1. V 16. minúte bolo vyrovnané, Saracino na modrej čiare nabíjal Hainovi, v predbránkovom priestore číhal obranca Diakov, ktorý dorážal za chrbát Weningera – 1:1. Po vyrovnávajúcom góle sa vyše štyroch minút hralo bez prerušenia, no s viacerými nepresnosťami na oboch stranách, a tak sa do kabín odchádzalo za nerozhodného stavu.

V 33. minúte prišiel ďalší gól a opäť do siete hostí. Zvolenčania využili moment striedania Banskobystričanov, Zuzin si na útočnej modrej čiare našiel dlhú prihrávku, následne počkal na Haina, ktorý strelou z druhej vlny rozvlnil sieť – 2:1. „Barani“ sa pokúšali o okamžitú odpoveď a tá mohla prísť už pri šanci Bergera a úniku Melchera, ten však bol pri svojom pokuse faulovaný. Z následnej presilovej hry prišiel vyrovnávajúci zásah, na 2:2 upravoval Michaud, ktorý tečoval nahodenie Bergera. Záverečná dvojminútovka priniesla obrovskú príležitosť HKM, prakticky ihneď po vhadzovaní sa pred bránu natlačil Saracino, rozhodol sa prihrať voľnému Osterbergovi, ktorý však v ťažkej pozícii nasmeroval puk iba do hornej konštrukcie brány hostí.

Po piatich minútach tretej časti hry mohol strhnúť vedenie na stranu HKM reprezentant Zuzin, ktorý napokon z dobrej palebnej pozície mieril iba do lapačky Weningera. Zhruba v polovici tretiny bolo cítiť, že Zvolenčania chceli dať sérii definitívu, no bojovný hokej len sporadicky priniesol nejakú vyloženejšiu šancu. Domácich však zdobila skalopevná defenzíva, počas tretej dvadsaťminútovky prakticky nepustili „baranov“ k ohrozeniu brány Rahma, a tak zápas dospel až do svojho predĺženia.

Veľmi blízko k rozhodujúcemu gólu bol po troch minútach predĺženia domáci Osterberg, ktorého vysunul na modrú čiaru do úniku Diakov, pokus útočníka Zvolena však letel mimo. Na „baranoch“ bola čoraz viac badať únava, ktorá pramenila z náročného programu po základnej časti. V 13. minúte prvého predĺženia mohol rozhodnúť Meliško, ktorý dostal čas aj priestor potiahnuť si puk do výhodnej pozície, napokon však mieril tesne vedľa. Rozhodujúci moment zápasu a série prišiel v 16. minúte predĺženia. Vynikajúcu prácu odviedol Puliš, po ktorého aktivite a zakončení spoza brány našiel cestu k puku Saracino, ten sa najlepšie zorientoval v predbránkovom priestore a prekonal Weningera – 3:2. Bol to zároveň posledný moment pre banskobystrických hokejistov, ktorým končí aktuálna sezóna.

Tipos extraliga – 5. zápas štvrťfinále play-off – 01.04.2022 – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 -1:0)

Góly: 16. Diakov (Hain, Saracino), 33. Hain (Zuzin, Kotvan), 76. Saracino (Puliš) – 9. Fossier (Tamáši, Výhonský), 36. Michaud (Berger, Bačík). Rozhodovali: T. Orolin, Stano – Valo, Frimmel (video – Ország), vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4020 divákov.

Stav série: 4:1

HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Sládok, Kubka – Zuzin (A), Viedenský, Puliš (C) – Leskinen, Krieger, Osterberg – Török, J. Mikúš, Saracino – Csányi, Marcinek, Meliško – Brumerčík, Babeliak

HC ’05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Bačik, Kostromitin, Björkung, Crevier-Morin, Ďatelinka (C) , Bdžoch – Michaud, Berger (A), Urbánek – Bača, Gabor, Melcher – Kabáč (A), Tamáši, Výhonský – Bodnár, Sojka, Fossier