Učitelia niektorých škôl v Banskej Bystrici a tiež ich študenti v utorok popoludní vyjadrili nesúhlas s rozhodnutím vlády, ktorá im k platom pridala len 5% a ďalšie zvýšenie formou vyššieho čerpania normatívov zo strany samosprávy. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku označili za slabý a na stredu plánovaný protest odborárov zostane pod Urpínom bez odozvy.

Aj keď učiteľskí odborári po neúspešných rokovaniach s vládou avizovali ďalšie protestné zhromaždenie v Banskej Bystrici na stredu, väčšina banskobystrických škôl sa priklonila k výzve pedagógov a študentov Gymnázia J. G. Tajovského. Ich zástupcovia sa tak zúčastnili utorňajšieho protestného pochodu od Námestia Slobody, popri mestskom školskom úrade a úrade VÚC, ktorý ukončili na Huštáku. Pochodu sa zúčastnilo približne štyristo ľudí. „Je to forma, ktorou dávame najavo, že neskláňame hlavy, že sa nám výsledok nepáči. Osobne i viacerí kolegovia si myslíme, že odborári nevyužili potenciál, ktorý sa im núkal. To čo sa dalo urobiť na začiatku, už teraz len zliepajú dokopy a je to len také dožívanie,“ povedala Helena Majerová, ktorá učí na Gymnáziu J. G. Tajovského. Učitelia by podľa nej mohli v ďalších mesiacoch pritvrdiť: „Zatiaľ sme študentov nebrali za rukojemníkov, ale pokiaľ sa prístup vlády nezmení, nateraz sa hovorí o neklasifikovaní na pol roka.“

„Je to dlhodobá katastrofa, ktorá sa tu odvíja dvadsať rokov a vlády si ju podávajú ako horúci gaštan. Učitelia sú najradšej keď môžu učiť. Nesú obrovskú zodpovednosť, ku ktorej boli vedení a najradšej by neštrajkovali,“ povedal pre BBonline.sk riaditeľ najväčšej banskobystrickej základnej školy na Spojovej ulici Ján Chmelík. Vládne riešenie miezd učiteľov považuje za nedostatočné a nesúhlasí s číslami o zvyšovaní platov, o ktorých hovorí vláda: „V médiách som čítal, že by to malo byť zvýšenie do 90 euro, ale pri prepočtoch v našej škole to je zvýšenie od 17 do 30 eur pre učiteľov,“ hovorí. Chmelík sa ale zastáva samospráv, ktoré by podľa vlády mali vyčleniť viac zdrojov z normatívov na platy: „Zriaďovateľ peniaze neukladal do ponožiek, ale dával do škôl. Len namiesto miezd možno na prevádzku, čím ale neporušil zákon. Tých peňazí ide skrátka do školstva málo,“ zhrnul. Svojich bývalých kolegov prišiel podporiť aj bývalý riaditeľ Gymnázia J. G. Tajovského a v súčasnosti podpredseda BBSK a predseda väčšinového poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve Ladislav Topoľský (SMER-SD): „Myslím si, že školstvo potrebuje veľkú pomoc nielen zo strany štátu a samospráv. Treba hľadať rezervy aj v školstve, ale treba konečne nastoliť reformu v školstve, ktorá nemôže byť len čiastková.“