Obľúbené atletické podujatie Banskobystrická latka (BBL) privíta tento rok zvučné mená. Organizátorom prisľúbil účasť svetový atlét roka 2017 Mutaz Essa Barším či úradujúci halový majster sveta z roku 2016 Gianmarco Tamberi.

Riaditeľ Banskobystrickej latky Ľubomír Roško

V poradí 24. ročník medzinárodného výškarského mítingu sa uskutoční 6. februára v športovej hale Dukla na Štiavničkách. Riaditeľ podujatia Ľubomír Roško uviedol, že tohtoročné podujatie neprinesie žiadne významné zmeny a formát zostane rovnaký ako v minulých rokoch. „Nechystáme žiadne novinky. Nič sa nevylepšuje, nič sme nechceli tlačiť dopredu. Všetky prekvapenia si necháme na 25. ročník.“

Na podujatí sa v tomto roku zúčastní výškarská špička. V mužskej kategórii sa diváci môžu tešiť na majstra sveta z Londýna a najlepšieho atléta roka 2017 Mutaza Essu Baršíma. „Sme radi, že po tretíkrát príde Katarčan Barším, ktorý ako jediný skáče v posledných rokoch pravidelne cez 240 cm. Mnohí očakávajú, že bude patriť do skupiny 4-5 atlétov z rôznych disciplín, ktorí nahradia v rámci popularity Usaina Bolta. Z tohto pohľadu ponúkame na BBL najviac, čo sa dá,“ priblížil predseda Banskobystrickej latky Alfons Juck.

Predseda Banskobystrickej latky Alfons Juck

„Barším je momentálne pojem v atletike a sme radi, že sa nám ho podarilo pritiahnuť. Nebola to však ťažká práca, pretože Banskú Bystricu si zamiloval. Je rád, že tu môže skákať,“ doplnil Roško.

Okrem neho bude o prvenstvo bojovať aj miláčik banskobystrického publika Talian Gianmarco „Gimbo“ Tamberi, úradujúci majster sveta z roku 2016. Pre neho to bude už štvrtá účasť na Štiavničkách. K ďalším favoritom a hviezdnym menám sa radí aj majster sveta z roku 2007 Donald Thomas (Bahamy), minuloročný spoluvíťaz Sylwester Bednarek z Poľska či Mexičan Edgard Rivera.

V mužskej disciplíne sa predstavia aj dvaja Slováci Matúš Bubeník a Lukáš Beer. Reprezentant VŠC Dukla Banská Bystrica Bubeník mal zdravotné problémy, no momentálne už trénuje a latku by mal stihnúť. „Aktuálne by mal byť v poriadku. Je v plnej príprave a v najbližších dňoch by mal štartovať na prvých halových pretekoch,“ zhodnotil situáciu ohľadom Matúša Bubeníka riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík.

Riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Roman Benčík

Ani výška žien nebude zaostávať za tradičným očakávaním divákov, ktorí prichádzajú na Štiavničky. „Snažíme sa rokovať o účasti majsterky sveta Rusky Marije Lasickeneovej. Inak by to mala byť česká výškarka Michaela Hrubá, medailistka z OH Mirela Demirevová z Bulharska a ďalšie kvalitné pretekárky, ktoré by mohli atakovať limit na halové majstrovstvá sveta,“ uviedol Alfons Juck.

Už istými skokankami sú Talianka Alessia Trostová, švédska zverenkyňa Stefana Holma Sofie Skoogová či dorastenecká majsterka Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny. Nebude chýbať ani najlepšia slovenská skokanka, členka VŠC Dukla Banská Bystrica Tatiana Dunajská.

Podujatie štartuje v utorok 6. februára o 16.30 hod skokmi žien. Predprogramom je finále celoslovenskej súťaže Latka 5 miest, ktoré odštartovalo 16. januára v Nitre.

Vstupenky budú dostupné od 22. januára v pokladni u pani Náhlovskej na VŠC Dukla, ulica Hutná č. 3 v Banskej Bystrici od 6.00 do 14.00 hod. Cena vstupenky je 10 eur. Priamy prenos z podujatia prinesie aj RTVS od 18.30 hod. Internetový prenos budete môcť sledovať prostredníctvom TV ESO.

Minulý rok sa z prvého miesta radovala dvojica Derek Drouin z Kanady a Sylwester Bednarek z Poľska, ktorá sa zaslúžila o svetový výkon roka 233 cm. Reportáž aj s bohatou fotogalériou z posledného ročníka nájdete v našom staršom príspevku.