Banskobystrická športová hala zažila aj tento rok výnimočný večer. Už 23. ročník Banskobystrickej latky sprevádzala v stredu večer opäť vynikajúca atmosféra a v mužskej kategórii aj svetové výkony.

Ženskú časť ovládli Ukrajinky

img_7456Medzi štrnástkou pretekárok súťažiacich v hlavnej súťaži štartovali dve Slovenky, no tak Monika Zavilinská, ako aj Tatiana Dunajská z VŠC Dukla Banská Bystrica skončili napokon na výške 180 centimetrov, podobne ako Chorvátka Šimičová a Talianka Furlaniová. Zavilinská obsadila konečnú 13. a Dunajská delenú 11. priečku. Obe domáce reprezentantky sa ale priblížili svojim osobným maximám. Nie všetky ďalšie zúčastnené pretekárky ale naplnili očakávania, ktoré do nich organizátori vkladali. Po výške 189 centimetrov ešte pokračovalo deväť z nich, no pokračovalo sa hneď na výške 193 centimetrov, ktorá pred rokom znamenala prvenstvo.

Tá už bola neprekonateľnou prekážkou pre vlaňajšiu víťazku Doreen Amatovú z Nigérie, ktorá si i tak pripísala svoje sezónne maximu, ale aj všetky ďalšie pretekárky s výnimkou Ukrajinky Iryny Heraschenkovej. Tá sa ešte sama pokúšala aj o výšku 195 centimetrov, no už neúspešne. O poradí na druhom a treťom mieste rozhodovala úspešnosť pokusov na predchádzajúcej výške 189 centimetrov, ktorú na prvý pokus preskočila ďalšia Ukrajinka na štartovej listine Yulia Levchenková a tiež Španielka Ruth Beitiová, no tá raz chybovala ešte na výške 185 centimetrov, čo ju napokon odsunulo na tretiu priečku.

Medzi mužmi sa napokon prvenstvo delilo

Dvanástka mužov v hlavnej súťaži Banskobystrickej latky 2017 začínala na výške 210 centimetrov. Hneď deviatka z nich sa pred štartom mohla pochváliť osobným rekordom rovným alebo vyšším 230 centimetrov, čo sľubovalo napínavý súboj. Banskobystričania si pritom dobre pamätajú famózny rekord mítingu od Katarčana Barshima z roku 2015, keď preskočil banskobystrickú latku vo výške 240 centimetrov. Nároky tunajších divákov tak nie sú malé. Pripomeňme, že svetový rekord Kubánca Sotomayora je na výške 243 centimetrov.

img_7695Stopkou pre prvých pretekárov bola výška 225 centimetrov, ktorú nepreskočili Wilson z Bahám, Talian Chesani, Katarčan Hamdi a žiaľ ani slovenský reprezentant Matúš Bubeník. Všetci tak skončili so zapísanou výškou 220 centimetrov. Pre Bubeníka to bol najlepší výkon v aktuálnej sezóne.

To druhý slovenský reprezentant Lukáš Beer zažíval s podporou domácich tribún životný večer. Bez zaváhania skákal až do výšky 228 centimetrov, čím si zapísal svoj dosiaľ najlepší osobný rekord, no latka vo výške 231 centimetrov už bola nad jeho sily. Rovnako vysoko postavenú latku neprekonali už ani Bulhar Ivanov, Mexičan Rivera-Morales či Kynard zo Spojených štátov amerických. Nad aktuálny svetový výkon roka dosiahli štyria pretekári, pre ktorý už to bol či už sezónny či celkový osobný rekord. Výšku 233 centimetrov na druhý pokus zdolali tak zlatý medailista z Ria Derek Drouin z Kanady, ako aj Sylwester Bednarek z Poľska. Donald Thomas z Bahám túto výšku nezdolal, jeden pokus si nechal na výšku 235 centimetrov, no na tú nestačil a skončil tak až štvrtý. V porovnaní na výške 231 centimetrov bol totiž úspešnejší Bielorus Pavel Seliverstau. Lenže boj o prvenstvo sa ešte poriadne natiahol. Výška 235 bola totiž nad sily tak Drouina ako aj Bednareka, a to aj pri možnosti štvrtého pokusu. Napokon si tak prvú priečku podelili.

Veľká časť účastníkov Banskobystrickej latky sa presúva do Třinca, kde sa v rámci Medzinárodnej výškarskej tour predstavia v sobotu na Beskydskej laťke. Dve spolupracujúce popredné výškarské mítingy zároveň účastníkov lákali na spoločné prémie, ktoré čakajú na celkových víťazov oboch podujatí. Na stránkach TV Eso nájdete aj videozáznam BBL 2017.