Štadión SNP na Štiavničkách žije futbalom aj v týchto dňoch. Reprezentanti Anglicka do 19 rokov vyhrali aj svoj druhý zápas v Banskej Bystrici na UEFA EURO U19, keď po mladých Rakúšanoch zdolali aj rovesníkov zo Srbska. Zo stredajšieho stretnutia skupiny B vám prinášame aj bohatú fotogalériu.

Hoci futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica momentálne naplno zarezávajú v letnej príprave na fortunaligovú sezónu 2022/2023, futbalové zápasy sa v týchto dňoch konajú na Štiavničkách aj tak. Banská Bystrica totiž hostí stretnutia skupiny B Majstrovstiev Európy vo futbale do 19 rokov.

Po tom, čo v nedeľu 19. júna videli takmer dve tisícky futbalových priaznivcov na Štiavničkách výhru Anglicka nad Rakúskom 2:0, si mladí reprezentanti „Albionu“ poradili v stredu 22. júna aj s rovesníkmi zo Srbska.

Stretnutie sledovalo 2 569 prítomných divákov – najvyššia návšteva, akú Štadión SNP na Štiavničkách po poslednej rekonštrukcii privítal. Napriek tomu, že Bystričania mali možnosť vidieť zatiaľ len dva výsledkovo jednostranné zápasy, k atraktivite duelu pomohli opäť obe mužstvá. Opäť sme videli kvalitný európsky mládežnícky futbal.

Skóre stretnutia otvoril už v 5. minúte Dane Scarlett, ktorý zužitkoval prihrávku v pokutovom území a zakončil po trávniku presne. Útočník Tottenham Hotspur FC pridal v 40. minúte aj svoj druhý presný zásah, keď v blízkosti prednej žrde prepasíroval loptu za bránkovú čiaru po prihrávke aktívneho Brooka Norton-Cuffyho.

„Bol som sklamaný z toho, že v minulom zápase som trafil konštrukciu brány. Takže som sa vrátil na tréningové ihrisko a tvrdo pracoval. To sa vyplatilo a mám dva góly. Sústredím sa však len na tím. Dnes to bol z našej strany perfektný výkon – čisté konto a štyri góly,“ zhodnotil pre uefa.com dvojgólový strelec Dane Scarlett.

Hoci aj mladí Srbi predviedli niekoľko nebezpečných ofenzívnych akcií, aj v druhom polčase sa strelecky presadzovala len devätnástka Anglicka. V 68. minúte zvýšil na 3:0 Carney Chukwuemeka, ktorý vnikol do šestnástky, zasekol si loptu na os ihriska a poslal ju placírkou presne k ľavej tyči brány Srbov. Stredopoliar Aston Villa FC patril v oboch zápasoch na Štiavničkách k najvýraznejším postavám, na jeho hru sa bolo radosť pozerať.

V samom závere ešte korunoval výhru „Albionu“ na 4:0 Daniel Jebbison, ktorý zakončil presne svoj samostatný únik. Reprezentácia Anglicka do 19 rokov tak vyhrala oba svoje zápasy pod Urpínom, a to bez inkasovaného gólu. Zabezpečila si tak v predstihu miestenku v semifinále Majstrovstiev Európy do 19 rokov, čím postúpila aj na Majstrovstvá sveta do 20 rokov.

Štadión SNP na Štiavničkách bude hostiť ešte jeden duel skupiny B. V sobotu 25. júna, opäť od 20.00 h, si v Banskej Bystrici zmerajú sily devätnástky Rakúska a Srbska. Na šampionáte pochopiteľne nechýbajú ani domáci slovenskí mladíci. „Sokolíci“ v Trnave podľahli favorizovaným Francúzom aj Talianom. V piatok ich čaká priamy súboj s Rumunmi o účasť v zápase o 5. miesto, ktorého víťaz sa kvalifikuje na Majstrovstvá sveta 2023 hráčov do 20 rokov v Indonézii.