V prvý májový deň privítali Nemce tisícku bežcov. Podujatie, ktoré sa koná už siedmy rok, aj vďaka skvelému počasiu a dobrej organizácii dopadlo bez väčších komplikácií na výbornú.

Bežecké preteky splnili očakávanú hranicu organizátorov a vyšplhali sa na číslo 1010 účastníkov. Bežcov podporovala početná kulisa, a Nemce tak dnes privítali približne tri až štyri tisíc jednotlivých bežcov a návštevníkov obce. Podujatie malo silný ohlas aj medzi účastníkmi. Organizátori dostali viaceré ďakovné sms-ky a emaily. Najťažšou úlohou pre nich bolo zorganizovať tak veľký počet ľudí priamo v uliciach obce Nemce. Priebeh podujatia zabezpečovalo 50 organizátorov, ktorí zvládli túto náročnú úlohu.

Dobré počasie prialo hlavne bežcom. Teplota 13 až 14 stupňov s občasnými mrakmi tak priniesla ideálne bežecké podmienky. Na hlavnej, 10 kilometrovej trati, sa tento rok podarilo prelomiť rekord. V ženskej kategórii dokázala Iveta Furákova o minútu zlepšiť traťový čas. Ďalší rekord mohol padnúť aj v mužskej kategórii, ale Romanovi Vajsovi ušiel len o päť sekúnd. Čas Dušana Krajčoviča z roku 2017 tak ostal neprekonaný. Na podujatí sa zúčastnili aj bežci z Českej republiky. Kompletné výsledky sú k dispozícii online.

Hlavný organizátor, Miroslav Štrba, si podujatie veľmi pochvaľoval. Sám zhodnotil že pohľad z pódia na 3 až 4 tisícovú kulisu bol veľmi príjemný. “Našim veľkým cieľom bolo sústrediť tisíc bežcov na štarte. To sa nám aj poradilo pretože sme mali 1010 bežcov. Myslím že sa podarila veľká vec aj v našom regióne, pretože takéto podujatie dedinského typu tu ešte nikdy nebolo.” povedal Štrba.

Prezradil, že do ďalšieho ročníka sa kapacita Nemčianskeho behu už nebude navyšovať. Snaha organizačného tímu bude viac smerovať na lepšie prepojenie tohto podujatia s dňom obce Nemce. Nevylučujú ani myšlienku novej trate.

Adrim Nemčiansky beh je súčasť v sérii Marathon BB Tour. Je to druhá časť skladačky a tretím kúskom je Banskobystrický maratón. Séria sa tento rok uzatvára v Kordíkoch, 20. júla.

Miroslav Štrba naznačil, že Banskobystrický maratón už teraz prekročil počet prihlásených účastníkov o 30% v porovnaní s minulým rokom. “Dúfame že pritiahneme ešte viac ľudí na Banskobystrický maratón. Je to jediný večerný maratón v Strednej Európe. Nemali by chýbať ani nasvietené Štiavničky, ktoré by mali byť už posledný rok, keďže sa budú pravdepodobne prerábať,” prezradil. Registrácia pretekárov na Banskobystrický maratón, ktorý sa uskutoční 8. júna prebieha na webe podujatia www.marathonbb.com.