Agentúra Focus vo štvrtok zverejnila prvý z očakávaných finálnych prieskumov preferencií kandidátov na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Ďalšie, na základe ktorých sa majú viacerí kandidáti rozhodnúť o ďalšom postupe, majú byť známe v úvode októbra.

V prípade prieskumu agentúry Focus, ktorý bol realizovaný na objednávku kandidáta J. Luntera medzi 18. a 26. septembrom na vzorke 1023 respondentov, ide o prvý prieskum zahrňujúci všetkých sedemnásť uchádzačov o post predsedu kraja.  Z oslovených respondentov odpovedalo konkrétne meno celkom 57,6% opýtaných. Celkom 29,8% opýtaných nevedelo odpovedať a 11,3% respondentov by voliť nešlo.

Ján Lunter ide do volieb. Sám sa už kandidatúry nevzdá, keďže prieskum agentúry Focus ho vidí ako najsilnejšieho.

V porovnaní s prieskumom rovnakej agentúry z augusta, ktorý bol realizovaný na objednávku kandidáta M. Juhaniaka, je badateľný najvýraznejší nárast podpory u nezávislého kandidáta Jána Luntera. Prieskum už v jeho prípade odráža aj vyjadrenú podporu od politických strán SMER-SD, Most-Híd, Šanca, SKOK, ale aj vznikajúcich strán Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia. Aktuálny prieskum mu nameral 30,9% hlasov rozhodnutých voličov.

Na druhom mieste, s miernym nárastom podpory oproti augustovému prieskumu, skončil súčasný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba so ziskom hlasov 22,2% respondentov telefonického prieskumu. Jeho podporu zatiaľ stabilne všetky doterajšie prieskumy vidia v rozmedzí od 21 do 26 percent.

Prieskum zaznamenal menší prepad podpory u kandidáta koalície SaS, OĽANO, NOVA, KDH, OKS Martina Klusa, ktorý v septembrovom prieskume získal 11% hlasov. V auguste mal 14,4%. Podporu okolo 10% má naďalej Stanislav Mičev a menší pokles v odchýlke štatistickej chyby zaznamenal focus aj u Martina Juhaniaka (8,7%). Ďalší kandidáti už zaostali s výraznejším odstupom.

Podporia Luntera protikandidáti?

Podľa dodatočnej tlačovej správy kandidáta Jána Luntera, sa agentúra FOCUS pýtala aj otázku, koho by opýtaní volili v prípade, že by sa kandidáti Martin Juhaniak, Martin Klus, Ján Lunter a Stanislav Mičev dohodli na tom, že vo voľbách bude kandidovať len jeden z nich a to ten, kto bude mať najsilnejšiu pozíciu v predvolebných prieskumoch.

Ak by tým najsilnejším kandidátom bol Ján Lunter, zo všetkých opýtaných by mu dalo svoj hlas 37,6 %. Ak by týmto kandidátom bol Stanislav Mičev, získal by 27,8 %, Martin Juhaniak 26,7 % a Martin Klus 26,2 %.

Vybraní kandidáti na nedávnej diskusii iniciatívy Nie v našom meste v CNK Záhrada.

Kandidáti na predsedu BBSK M. Klus (SaS, OĽANO, NOVA, KDH, OKS), S. Mičev, P. Greksa, M. Urbáni (SMS), I. Kašper a V. Baňák (JĽSS) sa pred časom spoločne dohodli na realizácii ďalších prieskumov, ktoré zadali agentúram AKO a Median.

Ich výsledky by mali byť známe v úvode októbra a títo kandidáti po ňom avizovali rozhodnutie o podpore najsilnejšieho kandidáta proti súčasnému županovi M. Kotlebovi (Kotleba – ĽSNS).

Tento krok pôvodne Stanislav Mičev a neskôr aj Martin Klus avizovali v rámci podpísaného memoranda už na úvod septembra. Napokon len začali rokovania takzvaného okrúhleho stola aj s ďalšími spomenutými kandidátmi a definitívne rozhodnutie posunuli na polovicu októbra.

Nezávislý kandidát Ján Lunter rovnako avizoval prípadné vzdanie sa v prospech iného demokratického kandidáta, pokiaľ nebude najsilnejším podľa septembrového prieskumu.

„Z mojej strany považujem otázku, či pokračovať alebo podporiť iného kandidáta za vyriešenú. Budem ďalej pracovať na tom, aby sme s našim programom a tímom oslovili čo najviac ľudí v kraji,“ povedal po zverejnení prieskumu agentúry Focus Ján Lunter.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia 4. novembra.

https://bbonline.sk/prehlad-zupanom-chcu-byt-sedemnasti-poslancom-za-bansku-bystricu-80-kandidatov-aktualizovane/