Fleece je pomerne nový typ látky, ktorý v sebe spája hebkosť plyšu a hrejivosť vlny. Jeho využitie je naozaj všestranné a ak máte trochu fantázie a pár šikovných rúk môžete si z neho zhotoviť takmer čokoľvek.

Fleece je všestranná látka, ktorá sa dá použiť na množstvo rôznych projektov. Mäkká a hrejivá látka sa najlepšie hodí na výrobu diek, prikrývok, mikín, búnd, ale aj na výrobu klobúkov či môže dokonca zahriať domáceho miláčika v pelechu. Vďaka tomu sa neraz používa aj na zhotovenie športového, alebo voľnočasového oblečenia.

Aj keď je fleece pomerne nová tkanina natrafíte na ňu v každom dobre zásobenom obchode. A ak nie, stačí si zadať do vyhľadávača fleece a ponuky sa vám zobrazia hneď. Prípadne stačí ak kliknete tu fleece metráž. Vybrať si môžete z množstva farieb ale aj druhov, ktoré sú vhodné na rôzne použitie.

Tipy na šitie.

Skôr ako sa pre túto látku rozhodnete mali by ste vedieť niečo o tom ako sa správa pri šití.

  1. Fleece je netkaná látka, ktorej povrch- vlákno ide jedným smerom. Počas šitia je dobré zachovať tento smer a šiť zároveň s ním.
  2. Fleece je látka, ktorá sa môže roztiahnuť. Preto je dobré ju pri šití oblečenia podšiť vhodným podšívkovým materiálom. Hlavne pri krku a manžetách.
  3. Do šijacieho stroja si pred šitím dajte novú ihlu. Táto látka je hrubá a pre ihly tvrdé. Pravidelne si čistite nožnice a aj šijací stroj od drobných vlákien, ktoré sa z tejto látka uvoľňujú.
  4. Je lepšie použiť dlhšie stehy (3 až 5 mm aj viac). Je dobré ak si to na kúsku látky vyskúšate. Kratšie stehy by mohli fleece roztiahnuť.
  5. Ozdoby – rôzne ozdobné prvky ako korálky, aplikácie, nity, cvoky a pod. nie je vhodné aplikovať na fleecové oblečenie. Táto látka aj keď je hrubá nemá dostatočnú pevnosť na to aby ich udržala a dovolila tak ozdobám vyniknúť. Navyše, ak je ozdoba veľká môže sa fleece roztiahnuť.
  6. Výhodou tohto materiálu je fakt, že sa nemusíte trápiť s dokončovaním a zašívaním okrajov. Fleece sa nebude párať, takže tieto starosti vám odpadajú.

Fleece je látka, ktorá má všestranné využitie. Je príjemná na dotyk, odsáva pot a zahrieva. Vďaka širokej škále farieb si môžete vybrať akýkoľvek odtieň a vytvoriť nie len oblečenie a teplé prikrývky, ale aj hračky pre deti. Ak nemáte žiadny fleece po ruke stačí navštíviť stránky www.bubulakovo.sk a vybrať si farbu a množstvo.