Filmový klub Europa v Banskej Bystrici 31. decembra 2011 ukončí svoju činnosť v priestoroch multiplexu Cinemax (predtým  Europa Cinemas). V roku 2012 sa priaznivci klubových filmov môžu tešiť na komornejšie a klubovejšie prostredie v kinosále Múzea SNP.

Premietania v presťahovanom a premenovanom Filmovom klube začnú koncom januára. Filmový klub v Múzeu SNP bude premietať len v pondelok už o 19.30 hod., čo snáď poteší priaznivcov a členov z okolitých miest a obcí. Festivaly a mimoriadne prehliadky nebudú časovo obmedzené. Program FK tradične vyplnia novinky i klasické tituly distribuované Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK). Pokračovať budú aj večery frankofónie, FEBIO fest, plánuje sa rozšírenie spolupráce s Akadémiou umení v Banskej Bystrici.

Spoločnosť Cinemax umožnila banskobystrickému filmovému klubu ukončiť 47. sezónu v nezmenenom režime. Rozhodnutie ukončiť spoluprácu so Cinemaxom zdôvodňuje člen výkonného výboru Asociácie slovenských filmových klubov a dramatug miestneho filmového klubu, Ivan Polóny: „Po prekonzultovaní navrhovaných podmienok spoločnosťou Cinemax pre spoluprácu v roku 2012 sme dospeli k názoru, že zníženie premietacieho dňa na jeden v týždni a to stredu, pričom u nás je viac navštevovaný a má dlhoročnú tradíciu práve pondelok, že zrušenie fixného premietacieho času a distribúcia členských preukazov samotným kinom, sú pre náš filmový klub neprijateľné podmienky.“ No Banská Bystrica ponúka aj iné možnosti. Klubu, ktorý svoju činnosť začal už v roku 1964, sa tak podarilo uchovať tradíciu a naďalej bude v Banskej Bystrici rozširovať kultúru, o ktorú by mesto takejto veľkosti nemalo byť ukrátené.

Dramaturg FK Europa v BB Ivan Polóny (vpravo) preberá Výročnú cenu ASFK pre najlepší filmový klub roka za 2009
Dramaturg FK Europa Ivan Polóny (vpravo) preberá Výročnú cenu ASFK pre najlepší FK roka 2009

Filmový klub v Banskej Bystrici má v tomto kalendárnom roku viac ako 1 200 členov. No nielen preto sa po niekoľkých diskusiách s výborom filmového klubu, so skupinkami divákov a po konzultácii s Výkonným výborom ASFK, vedenie banskobystrického filmového klubu rozhodlo pokračovať vo svojej činnosti v priestoroch Múzea SNP, ktoré mu vyšlo v ústrety. Ivan Polóny zdôrazňuje: Filmové kluby vždy od svojho vzniku v šesťdesiatych rokoch minulého storočia až do dnešných dní boli alternatívou k oficiálnej filmovej distribúcii. Filmový klub v Banskej Bystrici od svojho založenia ponúkal alternatívne programy (dokonca aj počas činnosti v multiplexe Europa Cinemas), ktoré dokázali prilákať stovky divákov a priniesli filmovému klubu ocenenie Filmový klub roka 2007 a Výročnú cenu ASFK za Filmový klub roka 2009.

Vstupné ani cena členského preukazu sa v budúcom roku nezmení. Preukaz v hodnote 3€ zabezpečí členom v celom kalendárnom roku vstup na premietanie za 2,50€, vstupenka pre nečlenov ostáva v cene 5€.

Filmový klub v Múzeu SNP sa na Vás teší už v januári 2012. V pondelok 23. januára 2012 o 19.30 hod. ponúkne kontroverzný (témou) film Toma Tykwera TRI a o týždeň (30. januára 2012) nórsky film Benta Hamera, Domov na Vianoce.