Filmový festival Inakosti neostáva iba v Bratislave, ale zavíta aj na stredné Slovensko, presnejšie do Banskej Bystrice. Prebiehať bude dva dni, a to 10.-11. novembra v Záhrade – kultúrnom centre.

FFi oslavuje už 9. výročie, a preto sa bratislavská Inakosť rozhodla priblížiť túto akciu aj ľudom z ostatných regiónov Slovenska. V spolupráci s banskobystrickou iniciatívou Inokraj a kultúrnym centrom Záhrada prichádza festival už po štvrtý raz do Banskej Bystrice. Zmyslom akcie je rozšírenie povedomia o existencii LGBTI komunity v našej krajine, búranie predsudkov voči nej a priblíženie jej života širokej verejnosti. Priateľské prostredie, noví známi, ale hlavne skvelá nálada a tie najlepšie filmy, ktoré za posledný rok s tematikou LGBTI vznikli – to vám prináša festival v Záhrade. Okrem sledovania filmov je pripravený aj zaujímavý sprievodný program.

ffi15

V utorok bude premietaný anglický film Pride. Pri tejto komédii, ktorá prináša netradičné spojenie dvoch pre spoločnosť odlišných skupín – LGBTI komunity a baníkov, sa poriadne zabavíte. Dej sa odohráva v osemdesiatych rokoch minulého storočia počas baníckych nepokojov. Druhá v poradí bude premietnutá švédska snímka Niečo sa musí zlomiť. Hlavnou postavou je Sebastián, snažiaci sa v nehostinnom prostredí Štokholmu nájsť lásku alebo aspoň ilúziu v podobe známostí na jednu noc. Čím viac sa mu to nedarí, tým viac sa utieka k svojmu ženskému ja s menom Ellie. Ide o nežný a zároveň surový príbeh o láske, seba prijatí a vášni. V prestávke medzi filmami sa bude hrať vedomostný kvíz, pri ktorom si rozhýbete mozgové závity a určite sa niečo nové dozviete.

V stredu sú pripravené ďalšie dve zaujímavé snímky. Ako prvá bude premietnutá čilská dráma s názvom Bod na stupnici sivej. Táto ocenená snímka prináša príbeh Bruna, dobrého manžela, otca a úspešného architekta, ktorý sa počas spolupráce s Ferem, otvorene teplým učiteľom dejepisu, bude musieť zamyslieť sám nad sebou. A hlavne nad svojimi citmi. Záverečným filmom festivalu bude Sangailino leto. Litovská dráma opisuje krehkú a nesebaistú hrdinku, ktorá obdivuje akrobatické lietanie. Práve tu stretne svoju rovesníčku, vďaka ktorej prežijete spolu s ňou jej dospievanie, citové hľadanie a nájdenie samej seba. Medzi premietaniami filmov bude prebiehať zaujímavý hudobný kvíz.

Aktuálne informácie o podujatí nájdete na facebook evente. Ceny vstupeniek: 1 film: 3€, 2 filmy: 5€, 4 filmy: 8€. Rezervácia vstupeniek v Záhrade alebo cez e-mail na info@zahradacnk.sk alebo inokraj@gmail.com.

PROGRAM PREMIETANÍ

10. november 2015
17:00 Pride, r. Matthew Warchus, Veľká Británia, 2014, 120´
20:00 Niečo sa musí zlomiť, r. Ester Martin Bergsmark, Švédsko, 2014, 85´

11. november 2015
17:00 Bod na stupnici sivej, r. Claudio Marcone, Čile, 2015, 101
20:00 Sangailino leto, r. Alanté Kavaïté, Litva/Francúzsko/Holandsko, 2014, 88´