Minulý týždeň bratislavské publikum vďaka Febiofestu zažilo intenzívne dni plné premiér a filmových zážitkov. Výber toho najlepšieho z 23. ročníka filmového festivalu sa v apríli dostane aj do filmových klubov v regiónoch a na svojej ceste prehliadka nevynechá ani bystrický Filmový klub v Múzeu SNP.

febiofestFebiofest, ktorý v tomto roku získal podtitul Medzinárodný festival filmových klubov, predstaví v týždni od pondelka 4. do štvrtka 7. apríla bystrickému publiku predovšetkým zaujímavé české a slovenské snímky. Prehliadku otvorí v pondelok 4. apríla očakávaná česká dráma podľa skutočnej udalosti – Já, Olga Hepnarová. Výraznou osobnosťou tohtoročného Febiofestu je dokumentaristka Helena Třeštíková. V utorok 5. apríla bude v Múzeu SNP uvedený jej film Zkáza krásou zasvätený životnému príbehu herečky Líde Baarovej. Svoj pohnutý osud prerozprávala Třeštíkovej na kameru sama kontroverzná hviezda ešte kedysi v 90. rokoch.

Jedinou zahraničnou premiérou Febiofestu bude v Banskej Bystrici v stredu 6. apríla projekcia filmu Mustang. Príbeh zasadený do Severného Turecka rozpráva o túžbe po slobode niekoľkých mladých sestier. Film bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Prehliadku Febiofest tu uzatvorí vo štvrtok 7. apríla významná regionálna premiéra dokumentu Zem, ktorá hľadá svoje nebo. Mladý režisér Erik Praus ho zasadil do jednej horehronskej obce, kde sa cez individuálne príbehy obyvateľov usiluje zobraziť realitu dnešného Slovenska a vnútorný zápas človeka o vlastný zmysel života.

Diváci sa v aprílovom programe FK v Múzeu SNP môžu tešiť ešte aj na prehliadku Týždeň slovenského filmu, ktorú organizuje Slovenská a filmová televízna akadémia pri príležitosti udeľovania cien Slnko v sieti 2016. Do konca apríla sa v Múzeu SNP premietnu aj aktuálne klubové novinky Barani, Láska z Khon Kaen a Boj.

PROGRAM 23. MFFK FEBIOFEST 2016 – BANSKÁ BYSTRICA

 Pondelok 4.4.2016
19:30 Já, Olga Hepnarová

Utorok 5.4.2016
18:00 Zkáza krásou
20:00 Cesta do Říma

Streda 6.4.2016
18:00 Cesta hore
20:00 Mustang

Štvrtok 7.4.2016
18:00 David
20:00 Zem, ktorá hľadá svoje nebo

Viac informácií o aktivitách Filmového klubu môžete nájsť na facebooku.