Pýtali ste sa niekedy, ako by mali vyzerať Vianoce priaznivcov tvrdšej hudby? Organizátorom letného festivalu Yní víkend sa na prvý sviatok vianočný podarilo dať obstojnú odpoveď.

V banskobystickom Klube 77 tiekol punč potokom, perníky mizli pred očami, hardcore, metalcore a rock zneli dlhé hodiny, ale čo je hlavné, podporila sa dobrá vec. Návštevníci sa poskladali na krajšie sviatky deťom z detského domova na Kollárovej ulici, kam vďaka nim poputovalo 950 €, ktoré budú použité na nákup hudobných nástrojov v hudobninách Big Music. „Mnoho ľudí sa rozhodne venovať detskému domovu hotovosť alebo hračky, my sme však hudobný festival a preto sme chceli radšej deťom darovať hudobné nástroje,“ vysvetlila Nina Snopková, hlavná organizátorka Yného víkendu.

„Z účasti na Yních vianociach som bol veľmi prekvapený. Dokonca som uzatvoril stávku, ktorú som nakoniec prehral. A preto by som sa chcel krásne poďakovať každému kto prišiel a zaplatil vstup, priložil ruku k dielu, kapelám Mad Faces, Hard to say, Eyes of Azrael, Proscribed, Brainscan, Mystery of 19th October , a taktiež PKO a rodine Šifferovcov,“ doplnil Jakub Ružička, frontman kapely Eyes of Azrael a zároveň organizátor Yních vianoc.

„Tešíme sa, že stále existujú ľudia s dobrým srdcom a snahou o to, aby bol svet lepším. Hudobné nástroje s vďakou využijeme pri individuálnej i skupinovej muzikoterapii detí v detskom domove či už intaktných, ale aj u detí s rôznymi druhmi viacnásobného postihnutia životných funkcií, detí s poruchami správania, hyperaktívnych detí i u detí emocionálne ochudobnených o vzťah s najbližšími osobami,“ povedala  riaditeľka detského domova Ľubica Bľandová.

Akcia vyšla na jednotku. Návšteva Yních vianoc splnila organizátorom očakávania už po prvej polhodine keď došli lístky, väčšina účinkujúcich vypotila na pódiu aj sviatočné zásoby a pozvaním nepohrdol ani banskobystrický primátor. Nová sviatočná tradícia je tak na svete.