Už deviaty ročník festivalu súčasného tanca bude Banská Bystrica hostiť v dňoch od 15. do 20. októbra. Festival Štyri (+1) dni tanca v tomto roku predstaví výber najaktuálnejších diel súčasného tanca v slovenskej produkcii a koprodukcii.

Festival, ktorý má podľa organizátorov postupne zmeniť svoju podobu, svojou dramaturgiou sa snaží spájať sféru tradičných javiskových foriem s alternatívnou divadelnou kultúrou, ponúkať publiku žánrovú pestrosť a rozmanitosť súčasného tanca.

Pondelňajšia predzvesť festivalu bude tentokrát v znamení vernisáže výstavy prác študentov Katedry fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorí zachytávali tanečné umenie priamo v Štúdiu tanca. Večer hudobne dotvorí DJ Toni Granko. Utorňajší festivalový večer bude patriť domácej premiére predstavenia Lososy, v choreografii riaditeľky banskobystrického tanečného divadla Zuzany Hájkovej. Od stredy až do soboty bude pokračovať predstaveniami hosťujúcich súborov zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Španielska. Ide o pestrú paletu predstavení. V stredu o 21:00 sa diváci môžu tešiť na dve sólové predstavenia tanečníkov Tibora Trulíka a Martina Gogu, ktoré sú kontrastné v tanečnom, ale aj scénografickom a hudobnom prevedení a ukazujú dva rôzne prístupy k súčasnému tancu. Vo štvrtok o 19:00 uvádzame ženskú tanečnú produkciu VerTeDance s oceňovaným predstavením Kolik váži Vaše touha? V sobotu festival vyvrcholí dvoma predstaveniami. Rakúska tanečná produkcia Cielaroque s predstavením dvoch tanečníkov zobrazujúcich ako rozdielne možno interpretovať jednu myšlienku, Približujú protichodné stanoviská, ako vnímanie porozumenia môže viesť k úplne absurdnej forme bez komunikácie. Predstavenie prináša v absurdite deja veľmi vtipné a humorné momenty. Španielska tanečná produkcia CobosMika Company sa predstaví s projektom Hidden zobrazujúci partnerský vzťah ako úryvok zo života, najpremenlivejší zo všetkých, s hádkami, vzrušením a vášňou.

Počas festivalu budú prebiehať workshopy na konzervatóriu J. L. Bellu a tiež v priestoroch Divadla Štúdio tanca.

Tvorivý návrat Zuzany Hájkovej

Aj tento rok prinesie banskobystrický festival súčasného tanca premiéru novej hry domáceho Divadla Štúdio tanca. V posledných rokoch ich autorsky a choreograficky pripravovali najmä hosťujúci tvorcovia. Dvorná choreografka a režisérka, zakladateľka a dlhoročná riaditeľka Štúdia tanca Zuzana Hájková nemala popri uplynulých ročníkoch podujatia práve pre administratívnu a organizačnú záťaž priestor pre tvorbu. K tejto práci sa vrátila až v tomto roku a motivovali ju k tomu práve ľudia, ktorí sa okolo divadla krútia. „Som rada, že som sa z riaditeľského postu mohla vrátiť na umelecký post. Umožnil mi to vynikajúci tím nášho divadla,“ jasne hovorí Hájková o vzniku jedného z najvýpravnejších predstavení Štúdia tanca v jeho doterajšej histórii. „Prvotnou témou je inakosť, ťah proti prúdu. Téma inakosti niektorých ľudí a myšlienka vo mne, prečo sa niektorí dokážu vymaniť z jednoprúdového zmýšľania, proti väčšinovému názoru,“ vysvetľuje.

Námet je síce v ľuďoch, no názov v rybe. Zuzana Hájková išla popri Hrone, prižmúrila oči a v ligotajúcej sa hladine jej zjavili vyskakujúce lososy: „Sú druhom rýb, ktoré majú ťah proti prúdu daný geneticky. Obetovať svoj vlastný život, aby dorazili do rodiska a tam nanovo vybudujú svoje pokračovanie rodu.“

Program festivalu Štyri (+1) dni tanca pre Vás

Divadlo Štúdio tanca, Komenského 12, Banská Bystrica

Pondelok 15.10.2012

19:00 hod
Vernisáž fotografií Telo, pohyb, tanec + koncert DJ Toni Granko

Utorok 16.10.2012

19:00 hod
Divadlo Štúdio tanca / PREMIÉRA LOSOSY

koncept/ réžia/choreografia: Zuzana Hájková
hudba: Adrian Demoč

Streda 17.10.2012

19:00 hod
Marta Poláková / L.A.B.
Horúčava – tanečné divadlo o mužoch a ženách
choreografia / réžia: Marta Poláková
hudba: Martin Polák/Tibor Feledi, Peter Dan Ferenčík/Miroslav Tóth/Peter Čaputa

21:00 hod
Tibor Trulík: Odporný domov
choreografia/ scénografia: Tibor Trulík, asistentka choreografra: Denisa Benčaťová, zvuk: Tibor Trulík, Matej Štestko

21:30 hod
Goga Dance / Martin Goga : Metamorphoses
Koncept/ réžia/ choreografia Goga dance / Martin Goga, hudba: Bach, Adams, Korzeniowsky

Štvrtok 18.10.2012

19:00 hod
Ver Te Dance: Kolik váží Vaše touha
námet, choreografia a interpretácia: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Lucia Kašiarová, pohybová spolupráca: Peter Jaško, réžijná spolupráca: Petra Tejnorová, hudba: kapela ZRNÍ

21:00 hod
Zuna Vesan Kozánková: SHUI
koncept/réžia/choreografia: Zuna Vesan Kozánková, hudba: Alva Noto, Ryuichi Sakamoto, Max Richter

21: 30 hod
Michaela Nezvalová : Farbe die Seele
koncept/réžia/choreografia: Thomas Humo, hudba: J.S. Bach Goldbergové variácie

Piatok 19.10.2012

19:00 hod
Improvizační skupina /na:u/ : Ticho na stanici Bespeří
koncept: Markéta Vacková a /na:u/, hudba: George Cremaschi

20:00 hod
„Veľmi riziková show“
– pohybovo poetická performancia pánov DÁVIDA VRBÍKA (Praha) a ARNOŠTA KRYSAŘÍKA, (Žabokreky).

Sobota 20.10.2012

19:00 hod
CieLaroque/ Helen Weinzierl: Think Fish part 1
námet/ choreografia: Helene Weinzierl, hudba: Oliver Stotz

21:00 hod
COBOSMIKA COMPANY: Hidden
choreografia: Olga Cobos, Peter Mika, hudba: Florencia di Concilio