Filmová dráma Egon Schiele otvorí v stredu 23. augusta druhý ročník festivalu Prvý človek bol umelec.

V rámci festivalu Prvý človek bol umelec 2 Stredoslovenská galéria (SSG) v Banskej Bystrici pripravila pre návštevníkov bohatý program, v ktorom nechýbajú výstavy vizuálneho umenia, filmové premietania, divadlo, autorské čítania, tematizované prednášky, hudobné workshopy, rozmanité tvorivé dielne, ako aj piknik v unikátnej mestskej parkovej záhrade maliara Dominika Skuteckého. Festival sa bude konať v troch historických budovách SSG v centre Banskej Bystrice, a to vo Vile Dominika Skuteckého, v Bethlenovom dome a v budove Praetoria, a potrvá do decembra tohto roku.

Festival, ako sme už uviedli, začína v stredu 23. augusta príbehom Egona Schiele, radikálneho umelca, ktorý bol vo svojej tvorbe schopný ísť až za hranicu svojej vlastnej bolesti a pre tvorbu obetoval nielen lásku, ale aj svoj vlastný život. Film Egon Schiele (AT/LUX, 2016, 109 min., r. Dieter Berner) si môžete pozrieť v záhrade Vily Dominika Skuteckého (Horná 35). Premietanie začína o 20.15 hod.

Poézia v obraze je názov tvorivej dielne, ktorá sa uskutoční v sobotu 26. augusta od 13. do 16. hod. v Bethlenovom dome na Dolnej 8. Hravá tvorivá dielňa k výstave Vizuálna poézia sleduje vzájomný vzťah videného a písaného. Vlastné obrazové kompozície si môžete vytvoriť formou pečiatkovej tlače a za pomoci slova a textu.

KONIEC PRÁZDNIN VO VILE SKUTECKÝCH

Piknik, divadlo a filmy! To všetko v poslednú augustovú stredu (30. 8.) v záhrade Vily Dominika Skuteckého na podujatí Koniec prázdnin vo vile Skuteckých, ktoré tiež je súčasťou festivalu Prvý človek bol umelec 2.

Od 14. hod. si deti môžu zahrať obľúbené edukačné hry k Stálej expozícii maliara Dominika Skuteckého, tých najmenších čaká Dominikov zábavný kufrík a kreslenie. A, samozrejme, bude aj piknik. O 16. hod. to bude bábková inscenácia pre deti aj dospelých Medené mesto. Divadlo pod balkónom v nej hravou divadelno-vizuálnou formou priblíži najvýznamnejšie a najdôležitejšie udalosti z histórie mesta pod Urpínom.

A večer od 20.15 hod. sa v záhrade vily budú premietať krátke animované filmy z festivalu Fest Anča. Desať súčasných snímok z rôznych krajín Európy, z Kanady a Číny uvedie Slavomír Sochor. Budú to filmy Kukučka (2016, Rusko), Kasíno (2016, Kanada), Čierna (2016, Poľsko), Nekonečne boľavé oči (2016, Fínsko), Ďalší tučný zajac (2015, Francúzsko), V stručnosti (2017, Švajčiarsko), Dovidenia, Baltazár (2016, Švajčiarsko), Dieťa (2016, Nemecko), Kuchár deň (2016, Čína), Už nie dlho (2016, Dánsko).

V SEPTEMBRI KINO, VÝSTAVY, PREDNÁŠKA

V septembri festival Prvý človek bol umelec 2 ponúka francúzsky dokumentárny film Muž, ktorý zachránil Louvre, ktorý je portrétom riaditeľa Musées Nationaux Jacquesa Jaujarda, ktorý počas 2. svetovej vojny zmaril plány vlády vichistického Francúzska a zorganizoval evakuáciu viac ako štyroch tisícov umeleckých skvostov (streda 6. septembra o 20.15. hod. v záhrade Skuteckých).

Ďalej to bude edukačná výstava a tvorivá dielňa Od bodu k pamäťovej stope v Bethlenovom dome, ako aj výstava Dominik Skutecký – neznáme portréty. Vernisáž sa uskutoční v utorok 12. septembra o 17. hod. v priestoroch pôvodnej neorenesančnej rodinnej vily Dominika Skuteckého, kde je návštevníkom celoročne sprístupnená stála expozícia jeho diel. Od septembra do decembra ju obohatia zapožičané vzácne maľby Dominika Skuteckého zo súkromných zbierok. Návštevníci tak budú mať príležitosť si dočasne pozrieť doteraz nevystavené portréty z banskobystrického prostredia a jeden z posledných autoportrétov umelca na pozadí jeho známych obrazov.

Vo vile Skuteckých sa koná tiež tematizovaná prednáška Holokaust a osudy detí Dominika Skuteckého, ktorá na pozadí tragických osudov rodiny Dominika Skuteckého, maliara židovského pôvodu, priblíži príčiny, priebeh a dopad holokaustu (streda 13. september o 17. hod.).

Výstavu banskobystrického umelca a pedagóga Katedry výtvarnej kultúry Pedagogickej fakulty UMB Milana Sokola pri príležitosti jeho životného jubilea si od 21. septembra môžete pozrieť v Praetoriu na Moysesovom námestí. Vernisáž výstavy s názvom Milan Sokol – Recyklus 2012 – 2017, je o 17. hod. Tvorivá dielňa k tejto výstave bude v novembri.

Festival, ktorého organizátorom je Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstup na všetky podujatia je voľný.