Medzinárodný festival dokumentárnych filmov o ľudských právach sa uskutočnil začiatkom decembra v Banskej Bystrici. Pre vyše 300 návštevníkov bolo pripravených množstvo jedinečných filmových zážitkov sprevádzaných výnimočnými hosťami.

festival-jeden-svet_1 Ľudskoprávny filmový festival Jeden svet sa už po tretíkrát realizoval aj v Banskej Bystrici, tentokrát pod záštitou Amnesty International.

„Filmy na tému ľudské práva, konzum, chudoba, ekológia a migrácia mali za úlohu ukázať ľuďom nové perspektívy na svet ako taký. Cieľom bolo predstaviť ľuďom podmienky života a problémy v rôznych častiach sveta, priniesť nové pohľady na spoločnosť a aby sa nad tým všetkým ľudia zamysleli,” uvádza Daniel Bernát, spoluorganizátor podujatia.

Prvé dva dni festivalu boli určené pre základné a stredné školy, druhé dva dni festivalu patrili verejnosti. „Študenti a študentky mali možnosť po premietaní filmu Cowspiracy diskutovať o vegánstve a životnom prostredí. Téma ich zjavne zaujala a na všetky otázky vymedzený čas ani zďaleka nestačil. Je veľmi pozitívne, že mladých ľudí témy udržateľnosti a ohľaduplnosti stravovania skutočne zaujímajú,” uvádza Martin Smrek z občianskeho združenia Vegánske hody.

festival-jeden-svet_3Okrem kvalitných filmov ako Cowspiracy, Veľký plán, Skoro svätý, V kožušine, Švédska teória lásky, bola pre verejnosť pripravená aj diskusia s Jurajom Smatanom. Juraj Smatana, ktorý je známym stredoškolským učiteľom, protikorupčným aktivistom a autorom zoznamu konšpiračných webov, diskutoval  na tému dezinformácie, hoaxov a propagandy na internete. Podujatie sa uskutočnilo pod celoslovenskou záštitou organizácie Človek v ohrození. Partnermi podujatia boli Amnesty International Slovakia, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Veľvyslanectvo USA v SR, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Centrum komunitného organizovania, a firma Lunter.