Filmový festival inakosti (FFi) sa po bratislavskej časti presúva do regiónov. Banskobystrická časť sa koná tento piatok a sobotu.

Iniciatíva Inakosť  pripravila sériu kultúrnych a osvetových podujatí pod názvom Mesiac LGBT histórie, o minulosti i súčasnosti lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí (LGBT). V priestoroch Múzea SNP ponúknu organizátori Filmového festivalu inakosti výber divácky najatraktívnejších a najúspešnejších filmov z minuloročnej časti, ktorá sa konala na jeseň v Bratislave.

Dvojdňový program otvorí v piatok 22. 2. o 18:00 kultový film Coming Out a ešte v ten deň sa bude premietať aj víťazný film bratislavskej časti FFi Albert Nobbs, ktorý dostal od divákov najviac hlasov. Vo výnimočnom filme sa v postave Alberta Nobbsa predstaví herečka Glenn Close, ktorá je zároveň  aj spoluautorkou scenára.

Filmová sekcia bude pokračovať v sobotu 23.2. slovenským filmom Anjeli, vizuálne zaujímavo spravovanými Imaginárnymi láskami talentovaného režiséra Xaviera Dolana, aj príbehom lásky Edie a Thea: Príliš dlhé zásnuby. Festival ukončí film Parade, ktorý vyvolal obrovský potlesk na ostatnom festivale Berlinale.

Na sobotu si organizátori festivalu zároveň pripravili aj verejnú diskusiu o právach LGBTI ľudí na Slovensku i v medzinárodnom kontexte. S moderátorom Radom Slobodom sa porozprávajú hostia Martin Macko z Iniciatívy Inakosť a Jela Dobošová z Amnesty International Slovensko. Vstup na diskusiu je voľný.

Filmový festival inakosti (FFi) od roku 2007 nadväzuje na tradíciu gay festivalov na Slovensku, ktoré sa konali v rokoch 1996 až 2001. V súčasnosti jediný LGBTI filmový festival na Slovensku organizuje občianske združenie Iniciatíva Inakosť a má názov Filmový festival inakosti. Venuje sa a je venovaný lesbám, gejom, bisexuálom a transgender ľuďom na Slovensku, ale je rovnako venovaný aj ich rodinám, deťom a priateľom.

Hlavným cieľom festivalu je kultivované prezentovanie kvalitných diel svetovej i domácej kinematografie, prinášal spoločenské diskusie i zábavu do radov hetero aj neheterosexuálnych ľudí, čím chce bojovať proti homofóbií a xenofóbií a pomáhať tak LGBTI minorite na Slovensku.