Banskobystrická festivalová jeseň pokračuje. Po svetelnom a bábkarskom festivale tu máme jedinečný multižánrový festival Barbakan, jeden z najstarších festivalov na Slovensku.

Festival Barbakan, ktorého prvý ročník sa konal už v roku 1994 na nádvorí hradného opevnenia Barbakan v centre Banskej Bystrice, prináša aj tento rok kvalitnú hudbu, filmy a výtvarné umenie. Festival sa bude odohrávať na troch miestach v Banskej Bystrici – v Záhrade CNK, vo Farhof Art Clube a v Klube 77.

Výtvarné umenie

Festival otvorí v utorok 16. októbra o 19:00 h workshop a vernisáž výstavy Les v kultúrnom centre Záhrada. Workshop aj výstava študentov maľby ateliéru STARTUP Katedry maľby Fakulty výtvarných umení AU v Banskej Bystrici sú reakciou na aktuálne ekologické témy.

Film

Filmový program festivalu odštartuje v stredu 17. októbra úspešným filmom režiséra Petra Bebjaka Čiara (2017). Po ňom budú nasledovať najzábavnejšie animované filmy z tohtoročnej Fest Anče. Premieta sa v Záhrade – od 18:00 h.

Výnimočný večer – až Noc najlepších svetových videoklipov ponúkne Barbakan svojim návštevníkom a návštevníčkam vo štvrtok 18. októbra od 19:30 h opäť v Záhrade. Večerom bude sprevádzať  šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný.

Banskú Bystricu čaká 18. októbra večer výnimočných svetových videoklipov

Hudba

V piatok 19. októbra sa festival prehupne do hudobnej časti. V jej úvode zahrajú progresívne slovenské kapely Nvmeri a Says. Koncert v Záhrade sa začína o 19:00 h.

Piatkový večer potom pokračuje od 22:00 h až do noci zábavou s DJ Junior a Rado Ka vo Farhof Art Clube.

Kapela Says

Jedným z vrcholov hudobnej časti festivalu Barbakan bude projekt Longital Suita, spojenie kapely Longital so sláčikovým kvartetom. Koncert sa koná v Záhrade v sobotu 20. októbra od 19:00 h.

Hudobný Barbakan sa po koncerte presunie do Klubu 77, kde dvojica slovenských DJs Malalata, ktorá je synonymom pre jedinečnú fúziu balkan beats, gypsy music, cumbie a reggae,  uvedie Malalata Balkan Bashavel. Začiatok o 22:00 h.

Banskobystrický festival Barbakan tento rok s Longital, Nvmeri, Malalata a Says

Festival Barbakan 2018 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.