Filmový klub v Múzeu SNP pozýva na banskobystrickú časť festivalu Febiofest 2022. V termíne od 21. do 24. marca každý večer o 19:30 h ponúkne výber štyroch noviniek v distribúcii organizátora festivalu, Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK).

ASFK združuje viac než 50 kín a filmových klubov po celom Slovensku a patrí medzi najdôležitejšie slovenské distribučné spoločnosti zamerané na artové snímky. Hlavným spoluorganizátorom festivalu je Slovenský filmový ústav.

Medzinárodný filmový festival Febiofest bol založený v roku 1993. Cieľom festivalu je nielen priniesť publiku súčasné a archívne snímky, domáce či zahraničné ale zároveň podporovať distribúciu, vývoj a produkciu nových filmov. Hlavná časť festivalu sa odohráva v Bratislave a výber filmov je následne premietaný aj v ďalších kinách po Slovensku, čím sa otvára cesta alternatívnej distribúcii.

Vstupné na všetky predstavenia: 5€ / 3€ pre držiteľov preukazu člena filmového klubu.

Pondelok 21. marec

OKUPÁCIA

Filmový klub v Múzeu SNP, 19:30 h
Michal Nohejl, Česko, 2021, 98 min

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Namol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, no obchod sa zvrhne na závody v pití vodky a Rus, zaujatý nielen príťažlivou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa k odchodu nemá. Atmosféra hustne spolu s oblakmi cigaretového dymu, charaktery sa lámu, Rus sa náramne baví. Tak náramne, že nakoniec vytiahne zbraň… Večierok v rytme kozmickej psychedélie kultových Kill the Dandies! sa rozprúdi viac, ako je osadenstvu milé. Hra sa mení na pascu, hrdinovia na zbabelcov a zbabelci na hrdinov. A z okupovaného baru vedie len jediná cesta: revolúcia! Po tejto pitke nikto nezostane takým, ako predtým.


Utorok 22. marec

BELLE

Filmový klub v Múzeu SNP, 19:30 h
Mamoru Hosoda, Japonsko, 2021, 122 min

Majster japonskej animácie Mamoru Hosoda už pred rokmi rozprával o svojej fascinácii starou francúzskou rozprávkou Kráska a zviera a vo svojom siedmom filme ju preniesol na plátno. Urobil to však originálnym a rýdzo súčasným spôsobom. Otvára pred nami dva svety, úplne rozdielne a napriek tomu bytostne prepojené. Prvým je japonská dedina, v ktorej plachá a neobratná Suzu prežíva svoj neutíchajúci žiaľ zo smrti matky, ktorá jej vzala schopnosť spievať a odcudzila ju jej otcovi.

Druhým je virtuálny svet „U“, do ktorého môže vstúpiť ktokoľvek, začať znova a (možno aj) zmeniť svet. A práve v ňom sa Suzu mení na Belle, znova nachádza svoj hlas a vďaka svojim piesňam plným toho najúprimnejšieho citu sa stáva hviezdou „U“. Okrem obdivovateľov tu ale stretáva aj Zviera, zjazvenú obludu, zápasiacu v bojových umeniach, brutálnu, nespútanú – a samotársku. Spoločne sa vydávajú na cestu dobrodružstva, nebezpečenstva a lásky, na cestu, ktorá odhalí ich skutočné ja.


Streda 23. marec

PARÍŽ, 13. OBVOD

Filmový klub v Múzeu SNP, 19:30 h
Jacques Audiard, Francúzsko, 2021, 105 min 

Tri mladé ženy a jeden muž. Ich životy sa na chvíľu pretnú v štvrti Les Olympiades, v parížskom 13. obvode. Výrečná a drzá Émilie pracuje v callcentre a privyrába si prenájmom voľnej izby. Nadviaže intímny vzťah so svojím novým atraktívnym nájomníkom menom Camille. Toho ale priťahuje nedobytná Nora, ktorá zase trávi noci videohovormi s cam girl Amber. Dynamicky natočená čiernobiela snímka Jacquesa Audiarda citlivo a s porozumením sleduje krátke obdobie v živote súčasných tridsiatnikov, ktorí sa vyhýbajú záväzkom a samotu zaháňajú večierky, povrchné známosti a náhodný sex. Alebo aj oni túžia po láske a vzájomnom porozumení?


Štvrtok 24. marec

CEZ HRANICU + VÍŤAZNÝ KRÁTKOMETRÁŽNY FILM MFF FEBIOFEST 2022

Filmový klub v Múzeu SNP, 19:30 h

Súčasťou predstavenia bude projekcia víťazného krátkometrážneho filmu MFF Febiofest 2022.

Celovečerný animovaný film, sledujúci dramatické cesty súrodencov Kyony a jej brata Adriela, ktorí utekajú pred prenasledovaním z bližšie neidentifikovanej východoeurópskej krajiny. Príbeh o našej večnej snahe, s ktorou sme schopní riskovať vlastný život a pritom hľadať nový domov, v ktorom by sme mohli lepšie žiť. Na tejto ceste za nádejou ľudia prekonávajú najrôznejšie nebezpečenstvá a najnemožnejšie situácie. Poháňa ich vedomie, kým v skutočnosti sú, pred čím utekajú a v čo dúfajú. Nakoniec sa z takejto skúsenosti stáva príbeh, ktorý stojí za to znova a znova rozprávať.