Jednoznačnou dominantnou banskobystrického Námestia SNP je hodinová veža, ktorá sa nad ním vyníma. Každý si na prvý pohľad všimne, že je šikmá, no nebolo tomu tak vždy. V Banskej Bystrici stojí už vyše 462 rokov. Prinášame vám pár faktov, ktoré ste o našej šikmej veži možno nevedeli.

hodinova veza banska bystrica veverka fotoVýstavba veže sa začala v roku 1552 no dokončená bola až v roku 1553 alebo 1554.

Veža mala historicky až tri pomenovania. Väznicová, keďže sa v jej pivnici nachádzala mučiareň, Vážnicová, lebo stála blízko budovy mestskej váhy ale aj Zelená, kvôli sfarbeniu jej medenej strechy.

Slúžila ako strážna veža, ale najmä ako hodinová veža. Prvé hodiny slúžili na veži až dvesto rokov, tie dnešné sú na nej od roku 1765.

Veža počas svojej histórie vyhorela až štyrikrát. Prvý požiar ju spolu s celou hornou časťou námestia zachvátil v roku 1653, prestavba po požiari trvala do roku 1659. Druhýkrát vyhorela v roku 1723. Do tretice to bolo v roku 1761, kedy požiar zničil skoro celé mesto a naposledy to bolo v roku 1782.

Prvé záznamy o vychýlení veže sú z roku 1920, kedy boli na vedľajšom dome zaznamenané trhliny. Odchýlka veže bola však jasne viditeľná až od roku 1956. Pramenila z demontáže susediacej budovy.

Dnes je veža vychýlená až o 68 centimetrov, meria 34 metrov a na vyhliadku sa dostanete po 101 schodoch.

Večer z nej môžete vidieť množstvo svetiel na podlahe námestia, ktoré symbolizujú kahance baníckych škriatkov z ríše pokladov.