Najťažší triatlon v Strednej Európe, Triathlon Attack 2015, v uplynulú sobotu vyhral jeho najmladší účastník – dvadsaťtriročný Ondrej Doletina z Trian ŠK UMB Banská Bystrica.

ondrej doletina
Ondrej Doletina.

Hoci to po cyklistickej časti vyzeralo na Srdiečku, že od vyčerpania už nedonúti svoje telo k nijakému pohybu, dobehol do cieľa ako prvý. Bežeckú trať dlhú 23 kilometrov zabehol o 10 minút rýchlejšie ako jeho najväčší súper Filip Kristl z VŠC Dukla Banská Bystrica. Doletina ako najrýchlejší pretekár strávil na trati od rána 8 hodín 9 minút a 48 sekúnd.

Triatlonisti absolvovali v priehrade Ružiná 2,1 km plávania. Pre vysokú teplotu vody nesmeli používať neoprény, z čoho bola väčšina pretekárov sklamaná. Teplota vzduchu mala 12 stupňov, a tak sa triatlonistom nechcelo vyzliekať do plaviek, ale 26 stupňová voda ich rýchlo zahriala. Najstaršia zo žien, 37-ročná Katarína Azariová po plávaní priznala, že si aj pár krát chlipla. “Chuť má poriadne rybaciu,” uzavrela s úsmevom hodnotenie vody Azariová. Potom nasadli triatlonisti na bicykle. Pred sebou mali 125 kilometrov do Nízkych Tatier k lanovke na Srdiečku. Cyklistickú trať s prevýšením 2 800 m vzdal jeden pretekár. Ostatní sa trápili na extrémne náročnej a dlhej trati vo veľmi roztrúsenom pelotóne.

Pretekári postupovali s obrovskými rozostupmi. Samota na trati bola skutočne krutá. V poslednom najväčšiom stúpaní, 2,5 km pred Srdiečkom, jeden z cyklistov na povzbudzovanie z krajnice cesty zareagoval: “Kŕŕŕčeeee!!!”, precedil pomedzi zuby takmer s plačom, a to netušil čo ho ešte čaká. Z bicykla zosadali triatlonisti len veľmi ťažko. Celkové vyčerpanie a zapojenie úplne iných svalových skupín malo za následok, že ich prvé kroky smerom k Chopku boli veľmi neisté. V takomto stave ešte bežali 23 kilometrov s prevýšením 1400 metrov zo Srdiečka na Chopok, po hrebeni smerom k Ďumbieru, odkiaľ zišli o čosi nižšie, aby sa postupne vrátili na Srdiečko do cieľa podujatia. Najlepší z českých účastníkov, Roman Odstrčilík, v cieli povedal, že “krajší pretek ešte nešiel”.

bike a krajina 2Triathlon Attack 2015 nedokončilo 5 pretekárov z celkového počtu 42. Rozdiel medzi najlepším a posledným pretekárom bol obrovský 4 hodiny a 4 minúty. Najdlhšie sa na trati trápil pretekár 12 hodín a 13 minút. Štartovalo sa do vody o siedmej ráno, prví cyklisti dorazili na Srdiečko po 5 a pol hodinách. Posledný pretekár preťal cieľ o štrvť na osem večer. Štartovali štyri ženy a ďalšie dve absolvovali čiastkové disciplíny v štafete. Prvá žena, Zuzana Páleníková, skončila 11 v celkovom poradí s časom 09:56:34. Všetky ženy dokončili pretek. Najvážnejším úrazom na trati
bolo odreté koleno. Kompletné výsledky nájdete tu…

“Pot, krv a slzy sa v cieli premenili na slzy radosti a bezprostrednú eufóriu,” zhodnotila prvý ročník podujatia spoluorganizátorka Katarína Belicová z Active Planet Outdoor centra. Druhý ročník Triathlon Attack-u je naplánovaný na 20. augusta 2016.