Zmeny v zložení banskobystrického mestského zastupiteľstva pokračujú nielen po smutnej udalosti úmrtia poslanca Ľubomíra Motyčku. Z funkcie už skôr odstúpil aj profesor pediatrie Svetozár Dluholucký a najnovšie aj športovec Vladimír Moravčík.

Okrem viacerých zmien zložení poslaneckých klubov, sa v aktuálnom volebnom období výrazne mení aj zloženie pléna Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Už krátko po vymenovaní do funkcie poslanca sa pozície vzdal rektor UMB Vladimír Hiadlovský, na ktorého miesto nastúpil Peter Pohančaník.

Ďalšie výrazné zmeny nastali až v uplynulom roku, kedy sa rozpadol poslanecký klub strany SMER-SD, keďže väčšina jeho členov sa prihlásila k novej strane HLAS-SD a v zastupiteľstve vznikol aj rovnomenný klub. Len prednedávnom sa rozpadol aj klub Srdcom Bystričania, keď od viacročnej spolupráce s poslancami Martinom Turčanom a Katarínou Čižmárovou odstúpil Matúš Molitoris.

V uplynulých týždňoch sa však znovu menilo aj samotné zloženie zastupiteľstva. Najvýraznejšie sa obmenili zastupitelia Radvane. Z postu poslanca odstúpil Svetozár Dluholucký, ktorého miesto prebral až druhý náhradník Marek Ondráš. Prvá náhradníčka v obvode – Alžbeta Lukáčová, mandát odmietla z osobných a pracovných dôvodov.

Do poslaneckých lavíc sa vracia Ľudmila Priehodová.

Ku ďalšej zmene vo volebnom obvode Radvane došlo aktuálne po vzdaní sa mandátu zo strany Vladimíra Moravčíka. Úspešný thaiboxer nedávno reštartoval svoju kariéru na poli MMA zápasenia. Na uvoľnený post tak nastúpila ďalšia náhradníčka v obvode a bývalá dlhoročná poslankyňa mesta Ľudmila Priehodová, ktorá opäť rozšíri rady klubu Banskobystrická alternatíva.

Funkciu poslanca mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici bude zastávať aj Peter Gogola. Exprimátor Banskej Bystrice (2010-2014) vo voľbách v roku 2018 kandidoval za koalíciu SaS, OĽANO, KDH, SME RODINA, PS. Do funkcie nastupuje ako náhradník po zosnulom Ľubomírovi Motyčkovi. Z rovnakého titulu by sa mal ako náhradník Gogola vrátiť aj do Zastupiteľstva BBSK. Poslancom kraja za Banskú Bystricu bol už aj v rokoch 2013-2017. Zatiaľ čo na webe mesta už ako poslanec figuruje, Úrad BBSK zatiaľ túto zmenu nepotvrdil. Lehota na odovzdanie poverenia náhradníkovi uplynie v piatok.

Gogola ako porazený vo voľbách v roku 2014 odovzdal insignie primátora mesta Jánovi Noskovi.

Volebné obdobie komunálnych i krajských poslancov, zároveň tak primátora a župana, trvá tentokrát súčasne do roku 2022, kedy by sa mali voľby do samosprávnych orgánov obcí i krajov konať prvýkrát súčasne.