Septembrový program v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada je pestrofarebný ako jesenné lístie. Počas rušného jarmočného víkendu tu môžete nájsť oázu (ne)pokoja.

V piatok 7. septembra (19:00 h) si v charizmatickom prostredí Záhrady môžete vychutnať  strhujúcu vizuálno-pohybovú performanciu Everywhen, ktorá krúži okolo dvojakej roviny života – osobnej a politickej. Stavia do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobného života a realitu spoločenského zapojenia jedinca, ktorá môže byť často zlovestná, nenávistná a pomstychtivá.

Tanec, koncept: Soňa Ferienčíková, vizuál, koncept: Mária Júdová, hudba, koncept: Alexandra Timpau.

V sobotu 8. septembra (19:00 h) sa v Záhrade v dvojkoncerte predstaví bratislavská kapela Tolstoys a mladý talentovaný inštrumentalista, gitarista/songwriter Peter Kravárik alias Homes.

Tolstoys hrá zrelo znejúci dreampop s prvkami elektroniky, aj akustickej hudby. Nezameniteľný hlas a citlivý prejav speváčky Ely Tolstovej si v kombinácii s melancholickými indie-popovými melódiami, precíznou rytmickou sekciou a zaujímavými aranžmánmi (husle, klavír, sample) rýchlo získal množstvo priaznivcov.

Homes je autorom niekoľkých sólových skladieb aj spoluprác, medzi najznámejšie patria napríklad Keď prídem domov alebo Youth s Egom. V sólovej tvorbe sa venoval inštrumentálnej gitarovej hudbe, no v poslednej dobe pracuje na skladbách aj so svojím spevom. Jeho hudba je charakteristická melancholickou atmosférou a emóciou, inšpirovanou jeho životom a okolím.

V septembri poteší Záhrada aj milovníkov divadelného umenia. Uvedie tragikomédiou Posledná husička v podaní Kremnického divadla v podzemí (16. 9.), Červenú čiapočku v podaní Teatro Tatro (23. 9.), ako aj monodrámu o chýbajúcom otcovi Düsseldorf (24. 9.).