Podujatie Deň bez áut – parkovisko v centre mesta trochu inak bude už v utorok 22. septembra. Uskutoční sa na uzavretom parkovisku pri Barbakane –  ná Námestí Štefana Moysesa.

nase ulice nasa volbaMesto Banská Bystrica sa pripojilo k výzve Európskej komisie, ktorá vyzýva všetky európske mestá k tomu, aby v tento deň zamenili svoje auto za ekologickejšiu formu dopravy (chôdza, bicykel, MHD).

Počas dňa bude vytvorená improvizovaná trieda, kde sa študenti Gymnázia Mikuláša Kováča priamo v centre Banskej Bystrice naučia viac o histórii mesta, ekológii a ekologických spôsoboch prepravy. Cieľom akcie je poukázať na to, ako by mohlo mesto pod Urpínom vyzerať s nižším počtom osobných automobilov.

„Zamestnanci Slovenskej agentúry životného prostredia ponúknu študentom prednášky o výhodách správnej kombinácie rôznych druhov dopravy. Cesta do školy by tak mohla byť rýchlejšia, lacnejšia, zdravšia a šetrnejšia k prostrediu, v ktorom žijeme. Druhá časť parkoviska bude vyčlenená na šport, kde sa predvedú parkuristi z Freerun family. Hlavnou myšlienkou je ukázať, koľko miesta by ostalo na športoviská, keby nebolo vyhradených toľko miest pre automobily,“ objasňuje Andrea Štulajterová z OCI BB.

Zároveň upozorňujeme obyvateľov mesta, že parkovisko pred Barbakanom na Námestí Š. Moysesa bude 22. septembra od 6.00 hod. na 24 hodín uzavreté.