V piatok 11. apríla sa v Kultúrnom dome v Slovenskej Ľupči uskutoční koncert s názvom Nezabúdame, venovaný pamiatke muzikanta a speváka gemerských piesní Miroslavovi Baranovi (*26. 2. 1950 – † 2. 4. 2009).

Miroslav Baran, rodák z gemerskej obce Ratkovské Bystré, vyštudoval Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici. Počas štúdia hrával v ľudovej hudbe folklórneho súboru Mladosť a potom celé roky aj vo folklórnom súbore Partizán, v rozhlasovom orchestri Slovenského rozhlasu Banská Bystrica a hosťovsky aj v ďalším muzikách. Je spoluzakladateľom ľudovej hudby Borievka z Banskej Bystrice (vznikla v roku 1972), ktorá je už viac ako 20 rokov „dvornou“ muzikou známeho horehronského speváka Jána Ambróza.

Koncert Miroslav Baran

Miroslav Baran bol veľmi úspešný aj ako sólový spevák a s ľudovou hudbou Róberta Puškára nahral svoje samostatné CD Ej idem, idem. Upravoval skladby pre folklórne súbory Partizán a Dratvárik zo Slovenskej Ľupče, Urpín z Banskej Bystrice, Mostár zo Zvolena, Slnečnica z Piešťan, Ekonóm z Bratislavy a mnohé ďalšie. Vysoko sa oceňuje aj jeho pedagogická činnosť, dlhé roky pôsobil ako učiteľ špecializovanej hudobnej výchovy, kde dosahoval výborné výsledky. Učil deti láske k spevu, viedol detskú ľudovú hudbu Sedmokráska. Mnohí si ho pamätajú ako hudobného redaktora v rádiu Lumen. Ako muzikant precestoval takmer celú Európu…

Spomienkový večer na Miroslava Barana, skvelého muzikanta, speváka ľudových piesní, pedagóga, folkloristu a jedinečného človeka s veľkým srdcom, sa bude niesť v znamení nového CD Ešče jä ráz do Vás prídem, na ktorom sú piesne, ktoré nahral v Rádiu Regina, alebo sa nachádzajú na iných CD a platniach.

Na koncerte vystúpia FS Partizán, FS Seniori, DFS Dratvárik, Ján Ambróz a ĽH Borievka, Ľubo Tatarka, Ján Valentík, spevácke skupiny Hronky, Horehronci a ďalší. Koncert, ktorý sa začína o 19. hodine, organizuje obec Slovenská Ľupča, FS Partizán a Stredoslovenské osvetové stredisko. Pred koncertom sa bude konať pietna spomienka na cintoríne v Slovenskej Ľupči (17.30 hod.)