Mnohí Bystričania by budovu bývalého kina Hviezda dávno zbúrali. Častokrát jej udeľujú prívlastok „strašiak Bystrica“, no nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Po tom, ako Slovensko prešlo na digitalizáciu kín, a Banskú Bystricu ovládlo moderné multikino, neostalo menším kinám v meste, ako napríklad Hviezde či Urpínu, nič iné, ako svoje pôsobenie ukončiť. Budovy ostali opustené a nasťahovali sa do nich bezdomovci. Vo vnútri bývalého kina Hviezda sa však po čase vytvorila komunita, ktorá je v našom meste dosť ojedinelá. Vzniklo tu akési kultúrne centrum, ktoré dostalo pomenovanie Urban Spot.

O vzniku a doterajšom pôsobení Urban Spotu sme sa rozprávali s jeho zakladateľom, Erikom Oslancom.

Erik, ako a kedy vznikla celá myšlienka, vybudovať v kine Hviezda niečo ako Urban Spot?

urban spotDlho sa venujem hudbe a kultúre ako takej, začalo to zháňaním kaziet na základnej škole, potom som pracoval v rôznych firmách a robil som proste podujatia po Bystrici, po Slovensku, vlastne po celom svete. Keď som sa vrátil z Londýna, začal som rozbiehať vlastnú firmu a dostal som ponuku robiť koncert legendárneho amerického mena Onyx. Zistil som, že v tých dobách a až doteraz, mesto Banská Bystrica nemá žiadny normálny priestor na organizovanie koncertov. Mesto mi ponúklo rôzne priestory v Banskej Bystrici, avšak nikde sa mi nepodarilo dohodnúť na normálnych podmienkach. Začal som hľadať priestor, kde by sa tento koncert dal spraviť. Chodil som okolo kina Hviezda, tak sme si povedali, že to spravíme tam. Kino bolo rozsypané, rozbúrané, tá budova vyzerá teraz zle, ale vtedy to bolo ešte niečo horšie. V kine sme pred koncertom makali dva mesiace od rána do večera na jednej predlžovačke v mínusových teplotách, vtedy keď boli vonku -4 stupne, dnu bolo -8. Teraz sa nám to podarilo otočiť tak, že je tam stálych 5 až 15 stupňov. Spravili sme koncert, ktorý dopadol dobre z hľadiska koncertu, finančne to už bolo horšie. Potrebovali sme začať dobiehať mínus, ktorý nám po tomto koncerte vznikol, a tak sme sa dohodli, že v tomto priestore ideme skúšať niečo robiť. Najprv to boli maličké akcie, o dvoch ľuďoch, o troch o piatich, boli tam nejaké skúšobne za elektriku a tak ďalej, a tým vznikol projekt Urban Spot.

[youtube nanP2VCP2rQ 640 390]

Ja som prvýkrát počul o Urban Spote ako takom, keď tam bola U-rampa pre skaterov. Bolo to na úplnom začiatku. Ako dlho to trvalo?

urban spot u rampaNebolo to tam dlho. Maximálne rok, možno iba polrok, alebo trištvrte. Celé to začalo byť kontraproduktívne. Skateri chceli jazdiť, mali na čom, ale tá prekážka bola iba jedna. Najprv sa to robilo úplne zadarmo, potom sa vyberalo nejaké vstupné, neskôr k vstupnému bola kofola, horalka alebo pivo, čo už si každý vybral. Zistili sme však, že sa to nedá časovo ohraničiť pri istom vstupnom, pretože niekto tam chcel jazdiť tri hodiny a niekto iba polhodinu, ale ty si tam musel byť celý čas a kilowatty nabiehali stále. Zhruba to síce bolo na nule, ale nebolo to dobré. Neskôr sme sa s Lukášom z OZ Extreme rozdelili s tým, že každý si šiel vlastnou cestou. Rampa bola aj veľký problém pri väčšine koncertov, ktoré tam za ten čas prebehli. Bola to síce obrovská imidžovka, ale pre veľkú kapelu to bolo nemožné.

Akú kapacitu má tento priestor?

Tisíc sa tam zmestí. Je to s odretými ušami, niekto povie, že komfort zanikne no niekto to má rád, keď je tlačenka. Je to však aj z bezpečnostného hľadiska udržateľné keď tam je aj usporiadateľská služba, tak si vie poradiť aj s takýmto počtom ľudí. Najviac sme tam mali, no to bolo v úplných začiatkoch, keď to ešte nebolo tak zastavané ako teraz, 1300 predaných lístkov, čiže v jednom čase tam reálne aj tak toľko ľudí naraz nebolo.

Na ktoré podujatia ste najviac hrdí, že ste ich mohli v Urban Spote privítať?

medial banana urban (46)Jasné, že to bol hneď ako prvý Onyx. Hrdý som však určite na to, že sme s chalanom s no_a_čo začali robiť Lámavice, čo bol taký jeho projekt a ľudia si to zobrali ako svoje, že sa tam naozaj prídu zabaviť. Z Lámavíc sa mi najviac páčil koncert Medial Banana. Hrdý som hlavne na to, že sme dokázali pospájať veľa nespojiteľného. Z ničoho nič k nám začali chodievať ľudia z Akadémie umení, ktorí tam zanechali svoj rukopis svojimi kresbami na stoloch. A toto je to. Ja chcem, aby tam boli rukopisy ľudí, ktorí Urban Spot navštívili, či už nalepí nálepku hockde, alebo to tam otaguje. No a hrdý som hlavne na to, že to dokážeme držať. Trošku som sa bál koncertu Cannibal Corpse, že nám to tam metalisti rozbijú, pretože som chodil niekedy na grind corové koncerty a viem, aké sme boli vtedy hovädá (smiech). No Cannibal dopadol tak, že skončil koncert, a metalisti normálne pohár do poháru, a spravili si sami po sebe poriadok. A bolo tam 650 ľudí.

A na čo sme naozaj najviac hrdí je to, že sme tri roky dokázali fungovať bez akéhokoľvek príspevku tretích strán. Či už eurofondy, rozpočet mesta a podobne. Väčšinou sme dostávali produktové veci, pásky, oblečenie pre personál, alebo staré veci, ako biliardový stôl a podobne. Iba pre takú zaujímavosť je tam použitých asi 200-tisíc šroubov. Stalo sa aj tak, že sme na víkend zobrali 5-tisíc šroubov, a v strede víkendu nám došli.

Koľkí ľudia pracujú na Urban Spote?

urban spot calfa (4)Na Urban Spote pracuje strašne veľa ľudí. Primárne je to však asi 5 ľudí takých, čo ho stále podporujú svojim časom. Zo začiatku to však bola doslova polovica Sásovej, že sme tam proste chodili dvadsiati, vybúchať klince a tak. Dnes je to však tých 5 ľudí, ktorí sa o to aktívne starajú a ešte ľudia, ktorí robievajú za barom.

Urban Spot teda funguje od roku 2011?

Nie. V roku 2011 sme na tom ešte iba začali robiť, robili sme si rozpočet, koľko to asi bude stáť a tak, a kvázi otvorenie bolo 28. marca 2012. Potom na prelome rokov 2012 a 13 sa strašne dlho nič nedialo, lebo nám došla nejakým spôsobom energia, že ako to robiť a všetko okolo toho. Potom sa z ničoho nič začali ozývať ľudia, promotéri, najprv z Banskej Bystrice, potom zo Slovenska, Poľska, Vietnamu… Nejakým spôsobom nás zaradili do rôznych bookingových agentúr a chodia nám ponuky kapiel bez akéhokoľvek dopytu.

Ak to máš spočítané, koľko podujatí sa za tie tri roky uskutočnilo v Urban Spote?

urban spot trabantomKomerčných bolo nejakých 200. Niektoré boli menej medializované, niektoré viac a dokonca niektoré boli iba ako taký výstrel, že sme robili cielené večery. Normálne sme otvorili bar, a ľudia sa mohli prísť pozrieť, no to sa však vôbec neplatilo robiť, pretože sa tu uplatnil syndróm prázdneho baru. Niekto príde, nikto dnu nie je, tak hneď odíde. Robili sme tam aj skúšobne, ozývali sa nám kapely, že si chcú natrénovať vystupovanie na pódiu, tak prišli. Točili sa tam klipy, filmy dokonca sa tam boli fotiť aj modelky. Ozval sa nám raz aj chalan, ktorý chcel pozerať futbal. Tak sme prišli, pozreli sme si futbal, dali si pivo a šli sa domov vyspať. Takže je ťažko povedať, koľko takýchto podujatí tam bolo dokopy.

Viem, že Urban Spot nefunguje ako bar.

Mňa to často nie že uráža, ale som nahnevaný, keď nás ľudia škatuľkujú do barov. My nie sme bar.

A ako by si to nazval?

My sme v podstate kultúrne centrum, a tak budeme fungovať stále. Veľa ľudí a promotérov, keď sú nejaké finančné nezhody, tak oni to brali tak, že my sme nejaký klub, že má všetko, ako má byť. Ale ľudia to musia brať tak, že to je Urban Spot. Už z toho názvu to vychádza, že je to nejaká urbánna subkultúra za ktorou sa snažíme si stáť. Veľa ľudí nás na začiatku označovalo ako hip hopový klub, veď aj mali prečo, tak sa to začalo. Ale my sa nebránime žiadnym iným žánrom, jediné, čomu sa bránime, je vyslovená komercia. INEKAFE bolo už tak na zlomku, či do toho ísť, alebo nie. Hlavne kvôli kapacite a kvôli tomu, že sme si nevedeli povedať, či je to už naozaj taká legenda, alebo to je nejaký komerčný koncert.

Takže nemáte ambície, aby sa to niekedy otvorilo ako denná prevádzka?

urban spot calfa (1)Nikdy to nechcem tak robiť. Je s tým veľa starostí, zbytočných nákladov a chcem to zachovať tak, aby keď sa to raz zatvorí, aby tí ľudia doslova ľutovali, že to odkladali na poslednú chvíľu. Je to tak vždy. Niekam sa chystáš no povieš si, však to bude ešte niekedy, ale nakoniec zistíš, že to už nebude. V dohľade však je, ak projekty pôjdu tak ako majú ísť, máme prisľúbené od majiteľa, že by tam mali byť priestory, kde by sa dal vybudovať Urban Spot, ktorý by bol dvakrát väčší ako Záhrada. Tam by sme už rozmýšľali nad klubovou scénou. Teraz tak ako to je, tak je to dobre. Ja tomu vravím, že to má taký ten smrad.

Máte nejaké ďalšie ciele, ktoré by ste chceli v Urbane zlepšiť?

Sociálne zariadenia 100%. Plánovaná je výstavba, ako je balkón, tak z toho chceme spraviť galériu, že bude dookola. Jeden pokus bol, klietka, ktorá je nad barom. Ľudia nadávajú, že je tam málo miest na sedenie. Ja im odkazujem, že tam nie je málo miest na sedenie, na koncert sa chodí tancovať a skákať a nie sedieť. Ja som toho názoru, že na tú kapacitu je toho sedenia dosť. Okolo 200 miest na sedenie. V sále ešte dokážeme spraviť ďalších sto miest na sedenie, pre menšie kino. Veď aj trabantisti tam premietali a plánujú sa zastaviť určite znovu.

A nejaké ciele ohľadom interpretov?

urban spot calfa (6)Ja by som chcel strašne robiť Naughty By Nature čo je tiež hip hopová legenda, ktorú sme už raz na Slovensku robili, v Bratislave. To bol aj prvotný zámer, spraviť Onyx a o pol roka na to Naughty By Nature, ale nevyšlo to. Nie je to však zatiaľ plánované v blízkej dobe. No a chcem hlavne to, aby promotéri, ktorí tam robia podujatia, aby tam aj ostali a nemuseli hľadať dôvod ísť niekam inam. Niektorí to nevedeli robiť dobre, alebo mali zlé mená, alebo netrafili deň, ľudia neprišli a oni to veľmi rýchlo vzdali. Netreba sa vzdávať, veď raz si hore raz dole.

V prvom rade máme cieľ, aby to tam vydržalo ešte 40 rokov (smiech). Aby sa robili koncerty, aby chodili ľudia a aby to ľudia brali tak, ako to je. Nám peniaze nikto nedá, aj keď sme teraz skúsili požiadať o participatívny rozpočet, za ktorý je možné hlasovať na Mestskom úrade do 11. júna. Ale hlavne aby ľudia pochopili, že keď tam prestanú chodiť, tak to zanikne.

Veď robíte to iba pre tých ľudí.

No jasné. To je celý cieľ. Veľa ľudí si myslí a závidí nám, že veď oni majú 400 ľudí. Ale nevidia to tak, že tí ľudia prídu na konkrétny žáner. Každý v meste má úplne rovnaké práva osloviť kohokoľvek tak, ako my. Jasné, že je zdravšie sa komunitne porozprávať, keď niekto robí v ten deň hip hop, nerobme ho aj my. Pretože ten trh v Bystrici je strašne malý, aj na hip hop, čo by si veľa ľudí povedalo, že nie, ale je to fakt.