Aj keď to neznie veľmi vierohodne, v nemocnici môže byť aj veselo. Napríklad keď deti v nemocničnej škole navštívi Tatko Príroda.

Tento týždeň sa v Banskej Bystrici koná festival Ekotopfilm – Envirofilm 2018. Niektoré deti chodia do kina na filmy o prírode, iné zas na rôzne zaujímavé eko aktivity, no choré deti, ktoré musia byť v nemocnici, túto možnosť nemajú. Stalo sa však dobrým zvykom, že festival chodí za nimi.

Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá je spoluorganizátorom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm, už takmer dve desaťročia navštevuje počas festivalového týždňa deti v nemocničnej škole pri banskobystrickej nemocnici. Okrem pekných darčekov prináša deťom aj kopec dobrej nálady, rôznych súťaží či hier. Na týchto návštevách nikdy nechýba Tatko Príroda, známy ako dlhoročný maskot festivalu Envirofilm, ktorý vyčarí úsmev na tvári a rozosmeje aj tie najsmutnejšie deti.

Nie inak tomu bolo vo štvrtok 3. mája dopoludnia. Miro Kasprzyk alias Tatko Príroda „spôsobil“ v nemocnici taký ten správny rozruch, vďaka ktorému choré deti zabudli na to, čo ich bolí a počúvali, pozerali, komunikovali, smiali sa a tešili z darčekov. Samozrejme, nezabudlo sa ani na deti, ktoré museli zostať v posteliach, aj tie Tatko Príroda navštívil.

Treba povedať, že deti, pravdaže s pomocou svojich učiteliek a vychovávateliek, sa na festivalovú návštevu – tak ako každý rok, zodpovedne pripravili. Plagát, ktorý namaľovali, by pokojne mohol sprevádzať niektorý z ďalších ročníkov festivalu. Symbolizuje leitmotív tohto ročníka festivalu – Zmeníme sa my či príroda? Zároveň tiež súvisí s festivalovým filmom, ktorý deti najviac zaujal a ktorému detská porota udelila cenu v Envirofilmáčiku 2018.

V nemocničnej škole sa Envirofilmáčik koná a detská porota zasadá od roku 2013. Tentoraz deti vybrali animovaný film indonézskeho režiséra Fierrany Halitu Chcem byť pri tom (Aquiescence, 2016).

Film je príbehom figovníka, magického stromu Banyán, ktorý prežil rôzne mizérie, počas ktorých prišiel o svojich priateľov a životné prostredie. Stále sa snaží prispôsobiť novému prostrediu, ale zmeny neprestávajú prichádzať. Figovník je stále tu a je svedkom všetkého, čo prichádza a odchádza… Smutno-krásny a dojímavý príbeh o sile prírody, o túžbe stromu prežiť a uvidieť znova niekoho, kto ho má rád.