V piatok 7. júna sa v Múzeu SNP môžete stretnúť s vynikajúcim slovenským dokumentaristom Pavlom Barabášom a jeho Pygmejmi. Film Pygmejovia – deti džungle otvára piatkovú prehliadku súťažných filmov (o 9.00 h) a po jeho skončení nasleduje autogramiáda s Pavlom Barabášom. Tí, ktorí tohto majstra dokumentu – a skvelého človeka, obdivujú a nedostali sa na jeho program v stredu večer v Cinemax-e, majú takto ďalšiu možnosť stretnúť sa s ním osobne.

Barabas-s-PygmejomFilm Pygmejovia – deti džungle Pavol Barabáš filmoval režíroval a, samozrejme, aj kamera je jeho, no a spolu s Katarínou Molákovou napísal aj scenár. Strih Róbert Karovič, dramaturgia Alois Ditrich, hudba Maok. Námet poskytol fotograf Ivan Bulík, ktorý prešiel Afriku skrz-naskrz. Jeho snom a túžbou bolo nájsť a zachytiť život a zvyky najmenších ľudí planéty, civilizáciou nepoškvrnených Pygmejov. Začína hľadať v Stredoafrickej republike, kde ho miestni domorodci prevedú cez hranice vojnou zmietaného Konga. Pri dobrodružnom prechode močiarov sa vyhýba miestnym rebelom. Pozoruje slony v pralese i gorily na nížinách. Nakoniec sa mu sen spĺňa. Hlboko v džungli sa spriatelí s kočujúcimi Pygmejmi, ktorí ho zaučia do tradičného spôsobu života lovcov a zberačov. Ich radosť z hudby, tanca a života sa zdá nekonečná. Sú to skutočné, nahé deti džungle, ohrozované nielen jedným z najväčších vojnových konfliktov od čias II. svetovej vojny, ale aj našou civilizáciou, ktorá necitlivo valcuje všetko tradičné…

Pavol Barabáš o filme povedal: „Mali sme obrovské šťastie. Po náročnom pochode a dobrodružnom hľadaní v srdci čiernej Afriky sa nám podarilo, hlboko v konžskom pralese, nájsť ukryté etnikum, ktoré ešte žije prírodným spôsobom života. Kmeň, ktorý sa ešte živí lovom a zberom, tak ako pred tisícročiami, pralesní ľudia, o ktorých si svet myslí, že už nejestvujú… Práve cesta do dôb minulých, do dôb, keď aj tie najjednoduchšie veci prinášali ľuďom šťastie, nás priviedla k začiatkom ľudskej existencie. Nie je to len film o dávnom vzťahu človeka k našej Zemi, ale i o drsnom poznaní, že mnohými „zázrakmi“, ktoré si v obchodných centrách nakupujeme, spôsobujeme v treťom svete veľké ľudské utrpenie…“

Slovo Pygmejovia pochádza z gréckeho Pygmaioi a znamená výšku človeka po lakeť. Vláda Stredoafrickej republiky ich považuje skôr za divoké zvieratá. Sú to kočovní lovci a zberači. Život týchto animistov je spätý s celou radou tradícií a zvykov. Majú neopakovateľnú radosť z každého jedného dňa. Nevlastnia vôbec nič, ale ich radosť zo života je priam nekonečná…

Pavol Barabáš a Envirofilm

Festivalu Envirofilm sa Pavol Barabáš po prvýkrát zúčastnil v roku 2001 s filmom Tajomné Mamberamo. A hneď na prvý raz si odniesol Grand Prix festivalu. Ďalším úspešným filmom bol Mustang. Na Envirofilme 2003 získal Hlavnú cenu v kategórii dokumentárnych filmov, Cenu riaditeľa festivalu najlepšiemu slovenskému filmu a Cenu detského diváka. Na ďalších festivaloch doma aj v zahraničí Mustang dostal viac ako dvadsať ocenení, medzi nimi aj Hlavnú cenu v kategórii Horská kultúra na festivale v kanadskom Banffe. Ceny tohto festivalu sa považujú za Oscarov v dokumentárnej filmovej tvorbe. Omo – cesta do praveku (Envirofilm 2004) bol podľa Barabáša jeden z najúžasnejších projektov cestovania po neznámej africkej divočine. „Bolo nás šesť v rafte a boli sme druhá posádka na svete, ktorej sa splav po rieke Omo podaril a ešte z nej dokázala urobiť celovečerný film,“ spomína. Film získal Cenu primátora Banskej Bystrice. Asi 20 ocenení si odniesol na ďalších domácich a zahraničných festivaloch, opäť aj zvláštne uznanie poroty na festivale vo Vancouveri. pygmejovia1A nasledovali ďalšie filmy Amazonia Vertical (Envirofilm 2005), Pururambo a Premeny Tatier (2006), Tepuy (2007), Neznáma Antarktída a Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase (2008),  Bhután – hľadanie šťastia a Tajomstvo podzemia (2009), Carstensz – Siedma hora (2010), Mongolsko – V tieni DžingischánaHľadači utajených svetov (2011), Príbehy tatranských štítov – Súboj velikánov (2012).

Tento rok má Pavol Barabáš v súťaži filmy Pygmejovia – deti džunglePríbehy tatranských štítov – Posadnutí horami.

Tak nezabudnite – v piatok ráno o 9.00 h v Múzeu SNP v Banskej Bystrici – Pygmejovia, Pavol Barabáš a vy!