Nachádzame sa uprostred päťdňového festivalového diania. Pred nami sú tri večery s divadlom v charizmatickom prostredí banskobystrickej Záhrady CNK.

Divadlo Pôtoň (SK): Krajina nepokosených lúk

embargo streda#Streda 6. máj – 18. hod.

Krajina nepokosených lúk je megametaforickou správou o Slovensku a Slovákoch. Prazvláštne jazykové obrazy odkazujú na formovanie slovenského národa, na budovanie vlastnej identity, na vzťah k pôde, k územiu, k domovu, k tradíciám, ale sú aj o našom vykročení z priemernosti, xenofóbii a o nespočetných migračných vlnách smerom na západ. Mikuláš Hoblina Šahanský vytvoril v štrnástich obrazoch niekoľko novodobých mýtov opierajúc sa o slovanskú mytológiu, ktorá je presiaknutá vlkolakmi, čarodejnicami, hladom a tmavými nocami s mesiacom v splne, ale motívy čerpal aj zo slovenských ľudových rozprávok, ktoré sú zase plné zamordovaných panien, silných junákov, krvi a strachu. Inscenácia využíva výrazové prostriedky bábkového divadla, videoartu a rozhlasovej hry.

Účinkujú: Henrieta Rabová, Daniela Gudabová, Viera Dubačová, Branislav Matuščin, Iveta Ditte Jurčová, Michal Ditte, Ondrej Remiáš.

Autor textu: Mikuláš Hoblina Šahanský, dramaturgia: Michal Ditte, réžia: Iveta Ditte Jurčová.

Divadlo Continuo (CZ): Obeť

Štvrtok 7. máj – 18. hod.

Sólový projekt Ivana Jurečku v réžii Pavla Štourače spracováva tému lekárskej i ľudskej etiky v hraničnej životnej situácii. Vypovedá o genéze opojenia mocou, o otázkach zmysluplnosti ľudského utrpenia, o ľudskej odvahe i zbabelosti. Hra je pohľadom späť, ktorý sa zmätene pýta, ako sa to mohlo stať a ako to, že veci dospeli až sem, do tak obludných rozmerov. Inscenácia odkrýva diabolskú techniku zla, ktorá sa rozvíja na živnej pôde ľudskej ľahostajnosti a alibizmu.

Pavel Štourač čerpal inšpiráciu u tých najpostihnutejších – scenár je zložený z výpovedí Eriky Bezdíčkové, Marty Kottové a Adolfa Burgera, žijúcich pamätníkov a bývalých väzňov koncentračného tábora Osvienčim. Inšpiruje sa taktiež materiálmi z knihy Mengele – Anděl smrti či Weissovou hrou Přelíčení.

Monodráma Obeť v podaní absolventa Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe Ivana Jurečku sleduje príbeh lekára židovského pôvodu, ktorý na konci Druhej svetovej vojny uteká cez Taliansko do Argentíny. Hlavná postava muža, ktorý sa pokúša emigrovať, pôsobí zo začiatku ako obeť. Keď predstúpi pred pomyselnú komisiu, ktorá udeľuje cestovné povolenia, začne sa pred publikom odohrávať súdny proces s jedným z najkontroverznejších mužov minulého storočia…

Hrajú: Ivan Jurečka, Kateřina Šobáňová, Lianca Pandolfini, Pavel Štourač.

Scenár: Ivan Jurečka, Pavel Štourač, dramaturgia: Jana Pilátová, réžia: Pavel Štourač.

Divadlo Ticho a spol (SK): Všade tá rieka..!

embargo stredaPiatok 8. máj – 18. hod.

Leopoldovi Laholovi a svetu, ktorý nami preteká, aj keď o ňom nevieme… Leopold Lahola vstúpil do slovenského kultúrneho života v roku 1947 ako autor poeticky ladenej hry Bezvetrie v Zuele (premiéra na Novej scéne ND). Bol redaktorom, básnikom, prozaikom, dramatikom, prekladateľom, scenáristom, filmovým a divadelným režisérom, vynikal tiež v hudbe a výtvarnom umení. Leopold Lahola patril medzi najvýraznejšie talenty svojej generácie. Dôkazom toho, že jeho život a tvorba dokážu inšpirovať aj po viac ako polstoročí, je inscenácia Všade tá rieka…! V hre sú použité autentické citáty z diela Leopolda Laholu (1918 – 1968), ale aj z korešpondencie medzi Laholom a Špitzerom, či Špitzerovej knihy Nechcel som byť Žid. Rovnako na dokreslenie doby sa v hre stretávame s autentickými výrokmi Laholových súputnikov Jána Roznera, Agneši Kalinovej, ale aj z rozprávok Pavla Dobšinského, ktorého si Lahola veľmi vážil a dokonca ho nazval najlepším slovenským spisovateľom.

Inscenácia má charakter mozaiky, kaleidoskopických výjavov z Laholovho života. Jeho osud sa odhaľuje v časovej následnosti od detstva, cez štúdium v Bratislave, vypuknutie druhej svetovej vojny, pobyt v pracovnom tábore, prvé dramatické úspechy, emigráciu do Izraela, sklamanie v cudzine, až po opätovný návrat na Slovensko.

Hrajú: Judita Hansman, Michal Ďuriš, Ivan Martinka. Dramaturgia: Ľuba Lesná, Viki Janoušková, réžia: Viera Dubačová.

(Vstupné: 5 €, študenti a dôchodcovia 3 €)