Festival EMBARGO I METROPOLIS 2017 pokračuje dnes druhým festivalovým dňom. Čo sa dialo na festivale počas prvého dňa a na čo sa môžete tešiť dnes podvečer, sa dozviete vo festivalovom denníku.
Prvý deň festivalu – štvrtok 7. decembra
Študent Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici Adam Engler predstavil v priestoroch Záhrady CNK dve objektové a vizuálne inštalácie z cyklu Present Perfect Progressive – ZLOvensko a Teritórium (očakávania pohostinnosti).
„V práci ZLOvensko som sa zaoberal výsledkom posledných parlamentných volieb na Slovensku. Neskrývam sklamanie ani strach. Formou irónie a jednoduchým výberom posledného písmena v abecede je to zároveň posledný výkrik vôle spolupodieľať sa s ostatnými na chode tejto krajiny,“ hovorí autor výstavy, ktorý sa na spoločenskú situáciu dnes pozerá z väčšieho odstupu.
V druhej časti cyklu s názvom Teritórium (očakávania pohostinnosti) sa autor zaoberá témou pohostinnosti Slovákov na slovenskom území. Metaforou v tvare vtáčej búdky, postavenej na starej zememeračskej trojnožke a s vlastnoručne pečeným chlebom v tvare Slovenska, otvára umelec otázku o tom, do akej miery sme skutočne pohostinní a čo za svoju pohostinnosť očakávame.
V ďalšej vizuálnej inštalácii s názvom Slovenský mýtus autorka Lucia Devečková poukazuje na klamlivú, iluzívnu propagandu o slovenskej krajine, opierajúcu sa o tradičnú ľudovú kultúru a folklór. Tie sú často zneužívané politickými stranami, cirkvami i občianskymi združeniami, a sú len súčasťou povrchnej predstavy o krásnom, pohostinnom a štedrom Slovensku – Slovensku, ktorého hodnoty treba chrániť, lebo sú „vraj“ ohrozené. Práca dešifruje tento mýtus, ktorý je umelo živený a v časoch potreby zachraňuje skutočnú slovenskú mentalitu, založenú často na odmietaní, neprístupnosti, strachu a odsudzovaní.
Inštalácie Adama Englera a Lucie Devečkovej si v Záhrade CNK môžete pozrieť počas celého festivalu, teda do 14. decembra.
CUDZINCI VON
Prednáška Róberta Švarca sa sústredila na európske akčné umenie od 60. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Od viedenského akcionizmu, ktorý nemal v programe len útoky na rigidný katolicizmus, ale tiež odpor voči vtedajšej militantnej reštaurácii Rakúska, cez performancie Mariny Abramovič & Ulay, v ktorých sa do popredia dostáva telesnosť a vzťah dvoch tiel, sa oblúkom vrátime do Viedne na začiatku milénia, kde došlo od 2. sv. vojny k politickej bezprecedentnej udalosti: Voľby vyhrala ultra-pravicová FPÖ a nemecký akcionista Christoph Schlingensief na to zareagoval mediálnou inštaláciou Ausländer raus – Please love Austria (Cudzinci von – Prosím, milujte Rakúsko). Schlingensief nainštaloval vedľa Viedenskej opery kontajner, v ktorom boli umiestnení reálni žiadatelia o azyl. Títo skutoční emigranti boli počas siedmich dní non-stop sledovaní kamerovým systémom, ktorý nahrával ich azylový život a vysielal ho online na webovej stránke, čím sa z celého problému stala akási cynicko-nihilistická reality show á la big brother. Každý, kto navštívil tento web, mohol denne online hlasovať za dvoch žiadateľov o azyl, ktorí majú byť vyhostení z krajiny.
ANIMALINSIDE
Prvý festivalový večer v Záhrade CNK patril tanečnej inscenácii Animalinside. Tento duet choreografa Jara Viňarského je živelným fyzickým obrazom o zvierati v človeku a o úsilí uchopiť vnútorný svet emócií a inštinktov. Tanečníci v nikdy sa nekončiacom zápase jazyka a tela provokujú na prekračovanie vlastných limitov… Inscenácia na motívy rovnomennej knihy maďarského autora Lászlóa Krasznohorkaia a nemeckého maliara Maxa Neumanna vznikla v koprodukcii Záhrady v roku 2012.
Jaro Viňarský a Marek Menšík opäť excelovali a nenechali divákov vydýchnuť. Jaro Viňarský, laureát prestížnej Bessie Award (hovorí sa o nej aj ako tanečnom Oskarovi) opísal Animalinside ako „proces objavovania extrémnych stavov mužského vzťahu so svojím telom, s iným mužom a divákmi“. A v závere sa Marek Menšík pýta „si mojím pánom?“ Odkazuje tak na mnohých „pánov“ dnešného sveta – hlad, náboženstvo, publikum. Animalinside objasňuje viac ako sa na prvý pohľad zdá, pretože proti všetkým týmto „pánom“ nakoniec rebeluje.
DNES NA FESTIVALE
Aj dnes, v piatok 8. decembra, vás pozývame do banskobystrickej Záhrady. Podvečer o 17. h je na programe prednáška Embargo – Rýchlokurz pojmov (prednáša Rado Sloboda).
O tom, že Animalinside je mimoriadne predstavenie, ktoré treba vidieť, sa môžete presvedčiť aj dnes večer o 19. h. Tancujú: Jaro Viňarský a Marek Menšík. Koncept, choreografia a réžia: Jaro Viňarský.
Festival Embargo – Metropolis 2017 sa koná od 7. do 14. decembra v Banskej Bystrici. Jeho organizátormi sú NIE V NAŠOM MESTE, Záhrada – CNK a Centrum komunitného organizovania, partnermi Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Umelecká škola Paola Grassiho z talianskeho Milána a projekt Terre Promesse (Zasľúbené zeme). Mediálnym partnerom je portál BBonline.sk. Festival podporil program Kreatívna Európa, Fond na podporu umenia, Ministerstvo spravodlivosti SR, program Európa pre občanov.
Vstup na festivalové podujatia je väčšinou voľný, okrem vybraných podujatí.