Primátor mesta Peter Gogola pri príležitosti 60. výročia založenia Slovenskej gymnastickej federácie hostil minulý piatok v Obradnej sieni Radnice členov Medzinárodnej gymnastickej federácie, Európskej gymnastickej únie a Slovenskej gymnastickej federácie. Najvzácnejším hosťom delegácie bola sedemnásobná olympijská víťazka v športovej gymnastike Věra Čáslavská.

caslavska veraNajúspešnejšia olympionička v histórii bývalého Československa  a známa bojovníčka proti totalitnému režimu si vo svojom príhovore zaspomínala na svoje úspechy z mladosti. „Aj keď sa naše národy rozdelili, vždy bude moja duša spolovice slovenská. Táto krajina mi od detstva prirástla k srdcu a som v nej ako doma,“ skonštatovala Věra Čáslavská, pričom nezabudla oceniť napredovanie slovenskej gymnastiky, ktorá u nás zažíva novú úspešnú vlnu a u detí sa teší stále viac rastúcemu záujmu.

„Chcem sa poďakovať všetkým trénerom, členom, ako aj funkcionárom Slovenskej gymnastickej federácie, že svojimi schopnosťami vštepujú do dnešných mladých ľudí dôležité a nesmierne cenné hodnoty,“ prihovoril sa prítomným primátor mesta, ktorý sa osobitne poďakoval Věre Čáslavskej nielen za úspešné reprezentovanie Československa v minulosti. „Viac než trblietanie  olympijských medailí zdobí túto mimoriadnu ženu jej rýdzi charakter a číra ľudskosť. Nikdy nesklonila hlavu pred totalitným režimom, s pokorou znášala šikanovanie a útlak. Návšteva Věry Čáslavskej v Banskej Bystrici bola pre mnohých z nás tým najkrajším darčekom k 17. novembru,“ dodal primátor.

Významnosť udalosti svojou prítomnosťou na Radnici umocnili prezident Medzinárodnej gymnastickej federácie profesor Bruno Grandi, prezident Európskej gymnastickej únie Georges Guelzec a  prezident Slovenskej gymnastickej federácie  Ján Novák.