Medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm – Envirofilm 2017 ponúkne tento týždeň Banskobystričanom viac ako stovku filmov a bohatý sprievodný program.

Prehliadka filmov v pondelok 22. mája v CINEMAX (Europa SC) ponúkne návštevníkom trinásť dokumentárnych filmov, dva bloky krátkych filmov a zaujímavú besedu s filmárkou, dokumentaristkou Maryanne Culpepper (USA). Premietanie filmov sa začína o 15. hod. v sále A a zároveň aj v sále B, beseda sa uskutoční o 18.30 hod. v sále B. Festivalom ožije dnes aj banskobystrický Amfiteáter Paľa Bielika. Film úspešného slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Suri zavedie divákov na dobrodružnú cestu po neznámej africkej rieke, k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Začiatok o 21. hod.

„Pre koho nie je film Suri? Pre tých, ktorí nesnívali odvážne detské sny, v ktorých sa brodili močiarmi, hľadajúc neznáme kmene na neznámom území. Pre tých, ktorí nechápu, že vážiť si musíme všetkých ľudí na tejto planéte. Aj tých bez majetku. Nech to nepozerajú ani tí, ktorí pri svojich cestách radšej spia v modernom rezorte ako pod holým nebom. Ani tí, ktorí sa vozia za dobrodružstvom radšej v klimatizovanom aute, ako by kráčali s batohom v africkej horúčave po chodníčku vyšliapanom bosými nohami čiernych tiel. Ten film je zbytočný aj pre tých, ktorí neuveria, že najkrajší obed vášho života môže byť nielen v najdrahšej reštaurácii, ale i pri spoločnom kotlíku s polonahými domorodcami…Ale ak by ste sa predsa chystali ten film pozrieť, čaká vás dotyk niečoho, čo je pre mňa veľmi krehké, veľmi vzácne, čo tu o pár rokov isto nebude. Možno si pritom aj uvedomíte, že tie zábery si nezaplatil filmový štáb, ale vznikli z nadšenia dvoch priateľov milujúcich pôvodnú Afriku…“ povedal o filme režisér Pavol Barabáš.

Ešte predtým, ako sa na filmovom plátne začne odvíjať príbeh kmeňa Suri, dostanú svoj priestor na amfiteátri deti, ktoré majú rady vtáčiky. V rámci enviroaktivity s názvom Vtáky v tŕní sa dozvedia, aké nástrahy a úskalia číhajú na spevavcov v mestách a ako im môžu pomôcť. Tiež si môžu vyrobiť vtáčie búdky (od 19. do 20.30 hod.).

Dnešným dňom začínajú aj ďalšie aktivity, ktoré pre deti v rámci Junior festu pripravila Slovenská agentúra životného prostredia. V priestoroch Europa SC to budú rôzne kvízy, hry a súťaže na tému S prírodou sa (ne)hrá! – od pondelka do piatku každý deň od 9. do 13. hod. Navyše, všetci, ktorých zaujíma, akú stopu zanechávajú na našej planéte a ako veľmi tým škodia prírode, si tú svoju stopu môžu zmerať na Ekomerači (každý deň počas festivalu od 9. do 21. hod. v Europa SC). Vstup na všetky festivalové podujatia je voľný.