Máte už program na túto stredu? Prežite sviatočný 8. máj inak a urobte si ho v komunitnej záhrade v Sásovej, kde sa bude tvoriť, pracovať, vzdelávať sa, čistiť, piknikovať, sadiť, lepiť, kresliť, tancovať, jogovať, pozerať, relaxovať, cítiť, rozprávať sa… bude tam Ekodeň.

8_ekoden_KCEkodeň je ekologický deň v komunite a spája ľudí a to nielen zo sídliska. „Ráno začne brigádou, počas ktorej si urobíme posedenie pod stromami a v záhradke pod odborným dohľadom špecialistu na permakultúru vytvoríme voňavú bylinkovú špirálu. Zároveň nám predstaví svoju činnosť Zelená hliadka, s pomocou ktorej sa okolie záhrady stane naozaj čistejším miestom na život. Na obed nás čaká piknik, nezabudnite si doniesť deky či „sedáky“ a pochutiny. O 13. hodine otvoríme bazár – stretne sa na ňom všetko, čo chcete kúpiť, predať aj vymeniť,“ približuje organizátorka Dorota Martincová. Popoludnie  sa bude niesť v znamení tvorivosti a šikovných rúk. Na workshopoch tvorivých dielní si budete môcť vyskúšať rôzne techniky spracovania materiálov, ktoré by inak skončili v kontajneri. Na prednáške, spojenej aj s malou ochutnávkou, sa dozviete nielen to, že v Sásovej a jej blízkom okolí rastie množstvo liečivých a jedlých rastlín, ale aj to, ako ich využiť. Variť sa ale bude aj guláš, na ktorom si zúčastnení pochutnajú pred večerným premietaním filmov s enviromentálnou tematikou. Oživením Ekodňa bude  tanečno-hudobné vystúpenie Babyluzaru, pričom popoludní sa budete môcť zapojiť aj do ich tanečného workshopu.

Ekodeň v rámci projektu Aktivizuj komunitne, podporeného z programu Mládež v akcii, organizuje Komunitné centrum (KC) Sásová, spoločne s dobrovoľníkmi. Cieľom podujatia je prispieť k zlepšeniu vzťahu Sásovanov k miestu, kde žijú. O Sásovej sa často hovorí, ako o „betónovej džungli“, kde sa nič nedeje. Ekodeň je jedným z podujatí KC, ktoré tento stereotyp vyvracia. Streda 8. mája je voľný deň, kedy môžeme dôležité udalosti v histórii našej krajiny, osláviť práve stretnutím s priateľmi a susedmi. Všetko sa bude diať v komunitnej záhrade, kde už niekoľko nadšených dobrovoľníkov zastrihlo ovocné stromčeky, aby sa neskôr mohli tešiť z ich plodov.