Žiaci Základnej školy na Spojovej ulici  v Banskej Bystrici v uplynulom období participovali na projekte EDUGA, ktorý bol financovaný vďaka Nórskym fondom, štátnemu rozpočtu Slovenskej republiky a tiež z prostriedkov rozpočtu školy.

Témou projektu bola Podpora zmierňovania klimatických zmien. Na tento cieľ dohliadalo ministerstvo životného prostredia, ktoré spomínanú základnú školu vybralo z viac ako 100 žiadateľov o grant.

Projekt bol od začiatku zameraný na zvyšovanie povedomia o klimatických zmenách u detí vo veku od 6 do 15 rokov a tvorbe vodozádržných opatrení v mestách. Vyžadoval tiež istú mieru spolupráce žiakov, učiteľov, blízkych priateľov a podporovateľov školy, ale aj pomernú časť svojpomocných prác. Každý, kto pracoval na projekte nejakého druhu vie, že to obnáša mnoho síl, trpezlivosti, prekonávania prekážok a venovaného času.

Aké sú benefity spomínaného projektu?

Vybudovanie vyvýšených záhonov, exteriérovej učebne, dažďovej a lúčnej záhrady, náučných tabúľ a hmyzoviska je základom. Avšak tým najdôležitejším je učenie dobre sa rozhodnúť pre budúcnosť. Žiaci školy plnohodnotne participovali na jednotlivých častiach projektu a škola sa tak mohla stať miestom, kde sa vzdelávanie stáva súčasťou riešenia globálnych problémov.

Ich kreativita a inovatívne myslenie sa prejavilo pri hľadaní efektívnych riešení problémov počas jednotlivých etáp projektu, počas prípravy a  organizovania konferencií, vo veľkej miere ho umocnilo rovesnícke učenie a spolupráca s pedagógmi, ale zrejme najvýraznejším poslaním projektu sa stalo vzdelávanie v oblasti udržateľného rozvoja a ich občianska zodpovednosť smerom ku zlepšeniu životného prostredia. Škola sa tak pri realizácii projektu mohla orientovať na výuku a potreby skutočného života, rozvoj kompetencií potrebných pre život a pre riešenie problémov súčasného sveta. Stali sa tak súčasťou plánovania, práce s informáciami, riešenia problémových situácií a práce v tímoch.

Žiaci školy sa ako mladí ľudia zaujímajú o veci verejné a mohli tak zlepšovať nielen vzťahy v rámci školy, ale aj vzťahy s komunitou Fončordy, mestom a verejnosťou. Sami  navrhli venovať sa témam odpadov, vody a prírody. Inšpiratívnymi sa stali ich spôsoby uvažovania o alternatívach pre život v budúcnosti a tiež ich sebavedomie a postoje pre zelenší svet. Zároveň sa tiež venovali publikačnej a vzdelávacej činnosti, v ktorej  zacielili aj na skupinu predškolákov, pretože je jasné, že zmeny je potrebné aplikovať už u najmenších detí tak, aby si ich časom zautomatizovali.

Čo môžem urobiť ja?

Svoju úlohu v boji proti zmene klímy majú všetky časti spoločnosti a hospodárske odvetvia – od energetiky po priemysel, dopravu, stavebníctvo, poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo. Nadobudli sme už veľkú časť potrebných vedomostí a máme aj mnoho osvedčených riešení. Záleží však aj na našich každodenných rozhodnutiach. Mnohé zo zmien, ku ktorým pristupujeme, zlepšia náš životný štýl, spôsob, akým sa prepravujeme, chladíme alebo vykurujeme naše domovy, vyrábame a konzumujeme.

Základná škola na Spojovej ulici ďakuje všetkým, ktorí na uvedených aktivitách participovali a pomohli škole vytvoriť zaujímavý priestor, ktorý úzko súvisí s opatreniami na zmenu klímy v meste, akým je naša rodná Banská Bystrica.

Každý môže prispieť svojím dielom a žiadny čin nie je príliš malý.

Viac o tomto zaujímavom priestore, ktorý bude aj naďalej rozvíjať v žiakoch kompetencie pre život, sa dozviete na špecializovanej stránke školy venovanej projektu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP a Nórska na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk  alebo www.norwaygrants.sk.