Vzostup, vrchol a pád slovenského hokeja. Tak znie podtitul novej knihy Majstri sveta od športového novinára Štefana Bugana. Vychádza dvadsať rokov po najväčšom športovom úspechu Slovenska v tomto športovom odvetví.

Práve v týchto dňoch si pripomíname dvadsiate výročie zisku zlatých medailí na hokejovom šampionáte vo švédskom Göteborgu.

Historický úspech bol vyskladaný na silnej hokejovej generácii, ale aj náhodách, ktoré sa len ťažko zopakujú. Športový novinár Štefan Bugan, ktorý ostatné dva roky pôsobí v športovej redakcii Denníka N a predtým desať rokov v Denníku Šport, pri písaní knihy urobil množstvo rozhovorov s tými, ktorí boli vtedy na ľade, na striedačke aj v zákulisí.

Kniha, ktorá vychádza v knižnej edícii Denníka N, ťaží zo spomienok tých, ktorí boli pri tom a prezrádza množstvo doteraz nezverejnených informácií. Čo stálo za dosiaľ neopakovaným úspechom? A kam sa za dvadsať rokov posunul hokej na Slovensku? Čo je potrebné na to, aby príbeh slovenského hokeja pokračoval úspešne?

To, čo sa novinár Štefan Bugan pri písaní knihy dozvedel a aj to, čo sa do knihy nezmestilo, prezrádza v týchto dňoch v rámci série diskusií po Slovensku. V Banskej Bystrici predstaví svoju knihu v stredu, 11. mája. Diskusiu, ktorú spoluorganizuje banskobystrické kníhkupectvo Artforum, v Hogo Fogo Jazz & Art Clube (Námestie Štefana Moyzesa 7) bude moderovať Peter Magurský. Začiatok diskusie je naplánovaný na 19.00 h.