Približne štyristo ľudí si v piatok podvečer na banskobystrickom Námestí SNP pripomenulo druhé výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Vražda i následné zistenia a prístup politikov rozpútal politické i spoločenské zmeny na Slovensku.

Zhromaždenie „Za Jána a Martinu, za slušnú krajinu“ zorganizovala v Banskej Bystrici iniciatíva Nie v našom meste spolu s celoslovenskou iniciatívou Za slušné Slovensko. Spolu s Banskou Bystricou sa podobné zhromaždenia uskutočnili v desiatkach ďalších miest, čím nadviazali na zhromaždenia a protesty z uplynulých dvoch rokov.

Ľudia spontánne zapaľovali sviečky na pamiatku zavraždených, rovnako ako pred dvomi rokmi pri mariánskom stĺpe na Námestí SNP. Organizátori na pódiu prečítali list od Jozefa Kuciaka. Zúčastneným sa prihovorili aj aktivista a bývalý politik Pavol Demeš či kazateľ Benjamín Uhrín a zahrala rómska kapela Romano Jilo zo Zvolena. Témou príhovorov bol okrem spomienky na zavraždených aj apel na účasť v budúcotýždňových voľbách.

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej pred dvomi rokmi vyvolala sériu masových zhromaždení po celom Slovensku i u Slovákov v zahraničí. Okrem požiadaviek na vyšetrenie vraždy bola ich témou aj súvisiaca politická situácia. Tlak protestov napokon viedol k rekonštrukcii vlády i zmene na najvyšších postoch v policajnom zbore. Po dvoch rokoch už prebieha súdny proces s údajným vrahom, jeho spolupracovníkmi a tiež údajným objednávateľom vraždy, ktorým mal byť podľa doterajších zistení obžaloby kontroverzný podnikateľ Marián Kočner.