Tento víkend, v piatok a v sobotu, sa v Tureckej budú vyvárať halušky. Už 24. ročník Majstrovstiev Slovenska a Európy vo varení a jedení halušiek láka nielen haluškami ale aj príťažlivým sprievodným programom.  

Halušky alebo aj trepanky, strapačky, čuse, glgačke, hičkoše, nočky… Tradičné a obľúbené slovenské jedlo má viacero pomenovaní, podľa toho, v ktorom kúte Slovenska sa varí. V Tureckej sa teda budú variť a jesť halušky. Súťažne, aj len tak, lebo okoštovať predsa treba.

Halušky FEST Turecká – široko ďaleko známe podujatie, ktorému do štvrť storočnice chýba už len rok, však nie je len o haluškách, aj keď predovšetkým o nich. Sprevádza ho prehliadka ľudových remesiel spojená s predajom tradičných výrobkov a kultúrny program, ktorý začína už v piatok 13. júla popoludní o 15:00 h koncertom banskobystrickej country skupiny Prameň. O 18:00 h vystúpia Kollárovci a od 21:00 h bude návštevníkov a návštevníčky piatkového haluškového programu zabávať kapela Elán Forever. Medzitým (20:00 h) sa bude žrebovať aj tombola – ceny sú skvelé!

Vstupenky na program v piatok 13. júla si môžete zakúpiť v predpredaji v Infocentre v priestoroch Radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici alebo na Obecnom úrade v Tureckej. Cena vstupenky je 10 eur, v cene je aj tombolový lístok. Deti do 10 rokov majú vstup zdarma (v sprievode platiacej osoby).

Oficiálne otvorenie 24. ročníka Majstrovstiev Slovenska a Európy vo varení a jedení halušiek sa uskutoční v sobotu 13. júla o 9:30 h za prítomnosti zakladateľa tohto podujatia (1995) Svetlana Turčana, starostu obce Ivana Janovca a ďalších hostí. A potom sa už začne súťaž! Aj zábava. Kým súťažiaci budú krumple rajbať, slaninu spekať, halušky hádzať, tí ostatní si budú užívať neopakovateľnú „haluškovú“ atmosféru, dobroty koštovať aj muziku počúvať. V sobotu v Tureckej zahrajú a zaspievajú ĽH Sliačania z Liptovských Sliačov, ĽH Ďatelinka z Podpoľania pod vedením Ondreja Molotu, Zvolenskí fujaristi, dychová hudba Lieskovanka z Horného Lieskova aj veselé Východniarske šarkanice.

Po vyhodnotení súťaže a vyhlásení najlepších halušiek aj tých, čo ich varili a jedli (16:45 h), bude zábava pokračovať až do polnoci. Známe hity Karola Duchoňa zaspieva Ludo Kuruc a Band Duchoň Revival a hity českej kapely Kabát zaznejú v podaní Rabat Kabát Revival. Samozrejme, tombola nebude chýbať ani v sobotu. Vstupné na sobotňajší program (aj s tombolou) je 2 eurá, deti do 10 rokov zdarma.

Inak, ak premýšľate, ako sa dostať do Tureckej, tak v piatok a v sobotu okrem pravidelných autobusových spojov z banskobystrickej autobusovej stanice premávajú aj mimoriadne spoje (od železničnej stanice).

Kyvadlový haluškobus zo Starých Hôr – Kaplnka – Turecká bude premávať po oba dni obojsmerne a bezplatne! Cesta v obci Turecká bude od piatku 13:00 h do soboty 24:00 h uzavretá. Podrobnosti a cestovné poriadky sú na plagáte v prílohe.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke haluskyfest.sk a tiež na facebooku.

Aký bol Halušky FEST Turecká 2017

Víťazné družstvo – Ostrogrúnska partička, dokázala bryndzové halušky navariť za 23 minút a 59 sekúnd.

To bol síce len druhý najrýchlejší čas varenie, no od poroty si za kvalitu odniesli najvyššie hodnotenie, nezískali žiadne trestné minúty a svoje uvarené halušky zjedli za rovné dve minúty.

Mimochodom, úplne najrýchlejšie skonzumovali svoje tri kilá halušiek Župkovskí jedáci – ich štvorčlennému tímu na to stačila len jedna minúta a dve sekundy. Vo varení však boli pomalší a pripisovali si aj trestné minúty.

FOTO: Tri kilá najlepších halušiek sa navarili i zjedli za 26 minút