Turecká pri Banskej Bystrici žila už od piatka ďalším ročníkom podujatia Halušky Fest Turecká. Hlavný program, tradičného šampionátu vo varení najznámejšieho slovenského jedla, prilákal v sobotu do obce návštevníkov z celého Slovenska.

Obec Turecka pripravila aj tento rok popri haluškových majstrovstvách aj pestrý sprievodný program s ľudovým jarmokom a kultúrnym programom, ktoré sa začali už v piatok popoludní. V hlavný deň vychýreného kulinárskeho festivalu potom pod Krížnu prichádzali návštevníci nielen z regiónu, ale aj celého Slovenska či dokonca zahraničia.

Halušky na Majstrovstvách Slovenska a Európy varilo v Tureckej v sobotu celkom 22 tímov. Každé kulinárske družstvo bolo zložené zo štyroch členov, ktorých úlohou bolo nielen narajbať zemiaky, pripraviť ideálne cesto, uvariť halušky či vyškvariť slaninku, no svoje uvarené tri kilá halušiek aj zjesť.

Popri súťaži zahrali folklórne súbory Bajerovčan či Bystrina, predstavil sa Starohorský banícky spevokol či kultúrne tanečné zoskupenie Slovákov z Kanady – Windsor Slovak Rozmarin Dancers. Neskôr vystúpil aj Kmeťoband, spevák Robo Kazík či kapela Rabat.

Víťazné družstvo – Ostrogrúnska partička, dokázala bryndzové halušky navariť za 23 minút a 59 sekúnd. To bol síce len druhý najrýchlejší čas varenie, no od od poroty si za kvalitu odniesli najvyššie hodnotenie, nezískali žiadne trestné minúty a svoje uvarené halušky zjedli za rovné dve minúty. Mimochodom, úplne najrýchlejšie skonzumovali svoje tri kilá halušiek Župkovskí jedáci – ich štvorčlennému tímu na to stačila len jedna minúta a dve sekundy. Vo varení však boli pomalší a pripisovali si aj trestné minúty.

Čoraz väčšej obľube sa teší aj súťaž vo varení halušiek tisíc chutí, kde už môžu tímy popustiť uzdu svojej fantázie a pripravovať halušky nielen s tradičnou bryndzou a slaninkou, ale ak uznajú za vhodné, napríklad i na sladko. V tomto prípade bol najrýchlejší tím Majs3 z Ni3, ktorý pripravil svoje halušky v čase 36 minút a 22 sekúnd a získal aj najvyššie hodnotenie od poroty. Víťazné tímy v oboch kategóriách pritom nadviazali na svoje minuloročné ťaženie v súťaži, keď obe družstvá vlani obsadili len druhé miesta, a tentokrát už premožiteľov nenašli.