Futbalisti Banskej Bystrice cestovali v rámci 7. kola skupiny západ o zotrvanie v II. lige na pôdu druhého Nového Mesta nad Váhom. Zverencov trénera Faktora hnala za výhrou vidina záchrany, ktorá by v prípade zisku troch bodov bola už tri kolá pred koncom súťaže definitívne spečatená.

AFC Nové Mesto nad Váhom vs. FK Dukla Banská Bystrica 1:3 (0:0)

Góly: 90. Šebek – 58. Kurák, 73. Bernadina, 83. Bernadina. ŽK: 83. Ranko – 83. Pančík. Zápas sledovalo v Novom Meste nad Váhom 220 divákov.

Zostava AFC Nové Mesto nad Váhom: Belic – Lopušan, Šupka (C), Ranko, Vlado – Kurtin, L. Šebek, M. Šebek, Jastráb, Jurica (63. M. Plavčić) – A. Plavšič

Zostava FK Dukla Banská Bystrica: Boroš – Snitka, Pantidos, Willwéber, Savič – Kostadinov, Stankovič (46. Ungar), Zázrivec (66. Poliaček), M. Pančík, Kurák – Bernadina (83. Vila)

Futbal - DOXXbet liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. AFC Nove Mesto nad Vahom - 09.04.2016 - Banska Bystrica

Úvodná štyridsaťpäťminútovka veľa futbalovej krásy nepriniesla. Obidva tímy sa snažili hrať kombinačný futbal a vytvárať si šance, ale do výraznejších príležitostí sa nedostali. Ich snahy končili už na úrovni šestnástky.

Do druhého polčasu vstúpila lepšie Dukla, ktorá začala ohrozovať gólmana Belica. V 58. minúte sa jej zvýšená snaha vyplatila, keď center Kostadinova zužitkoval Kurák a poslal hostí do vedenia. Banskobystrickí futbalisti následne ožili a zásluhou Bernadinu v 73. minúte zvýšili náskok na dva góly. Holandský kanonier v službách vojakov bol pri chuti a v 83. minúte skončila jeho individuálna akcia až v Belicovej bránke. Futbalisti Nového Mesta v závere ešte pokazili čisté konto Borošovi, keď sa v poslednej minúte presadil Šebek a uzavrel skóre stretnutia na 1:3.

Ľubomír Faktor (tréner B. Bystrice): „Prvý polčas to bolo celkom vyrovnané. Oba tímy mali možno po jednej šanci, ale hral sa medzišestnástkový futbal. Druhý polčas sme začali hrať aktívne, dali sme dôležitý prvý gól a od tohto momentu sme boli už lepší. Hráči si vypracovali aj ďalšie šance, dali sme na 3:0 a zaslúžene vyhrali. Spokojný som nielen s výsledkom, ale aj s predvedenou hrou. Po strelenom góle sme jasne dominovali a potvrdili tak i dobrú formu, ako aj jasné postavenie v tabuľke, ktoré už znamená definitívne našu záchranu.“

Mário Kurák, (hráč B. Bystrice, autor jedného gólu): „Už pred zápasom sme si uvedomovali, že to bude náročný duel. Vedeli sme, že ak ho vyhráme, tak sme v druhej lige zachránení. V prvom polčase bola hra z oboch strán opatrná. Nik hlavne nechcel inkasovať. V druhom polčase sme chceli dať my ten prvý gól, čo sa aj podarilo. Kostadinov poslal z kraja loptu pred bránku, ja som to riskol medzi troch hráčov a trafil som. Tento gól bol dôležitý. Súper viac otvoril hru a my sme pridali ďalšie dva góly, keď Bernadina išiel sám na brankára. Sme radi, že sme vyhrali…“

V rámci 8. kola skupiny západ o zotrvanie v II. lige privíta Dukla v sobotu 21. mája futbalistov Dunajskej Lužnej. Začiatok zápasu je naplánovaný na 17.00 hod.

Problémy robia staré dlhy

stiavnicky stadion snpAj keď po športovej stránke sa Dukle už od druhej polovice jesene minulého roka darí slušne, ticho je ale o zákulisnom fungovaní klubu. Podľa informácií portálu BBonline.sk už klub v súčasnosti hospodári pri značne obmedzenom režime fungovania vyrovnane a priebežne došlo k úhrade časti záväzkov voči bývalým hráčom a dodávateľom, no doteraz sa nepodarilo splatiť všetky dlhy.

Klub bude mať dokonca od pondelka 16. mája oficiálne pozastavenú športovú činnosť, až kým nepreukáže splatenie aktuálne vytknutých starých záväzkov zo strany Disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Dukla za posledné roky nestojí pred touto situáciou prvýkrát.

Aktuálne je ďalší štart vo futbalových súťažiach pre Duklu podmienený vyplatením dlhu voči bývalým hráčom Branislavovi Ľuptákovi a Pavlovi Vránovi, kde už klub nedodržal jeden predĺžený termín na zbavenie sa dlhov. Aktuálne sa navyše musí Dukla dohodnúť na splátkovom kalendári aj s ďalším bývalým hráčom Jakubom Považancom.