Po dobrých výkonoch Dukly v Nitre v dvanástom kole (2:2) i v štvrťfinále Slovnaft Cupu v Trnave (výhra Dukly 1:2), sa v sobotu popoludní na Štiavničkách očakávalo, že červeno-bieli sa budú chcieť ukázať aj pred domácim publikom. Veď do soboty odohrali na Štadióne SNP šesť duelov, z ktorých len dva vyhrali a zvyšné štyri prehrali. Výhra sa nakoniec podarila, ale divák si oko opäť vytrápil.

FK Dukla Banská Bystrica – FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (0:0)

Gól: 49. Uškovič; ŽK: 80. Považanec – 35. Marcin; ČK: 73. Laštovka (Dunajská Streda). Stretnutie sledovalo 980 divákov

Zostava FK Dukla: Belic – Ľupták, Poljovka, Gyömbér, Hučko (46. Rejdovian) – Považanec, Hlinka (77. Turňa), Bažík (72. Savič), M. Pančík – Uškovič, Jakubko.

Zostava DAC: Kováč – Helísek (64. Kabele), Struhár, Marcin, Laštovka – Konečný – I. Obert, Lénárth, Čorič, Z. Németh (80. Harsányi) – Delarge.

Len 980 divákov sa trápilo najmä v prvom polčase, kedy sa hral obojstranne nemastný, neslaný futbal, a tak nemalo fanúšikov čo zohrievať, o hráčoch nehovoriac. Na tých zrejme zapôsobil predzápasový ceremoniál akcie ÚLK proti rasizmu a za ducha fair play na ihrisku i mimo neho. Hre oboch celkov totiž chýbala potrebná agresivita. Napriek vyrovnanému striedaniu akcií mala loptu na kopačkách častejšie domáca Dukla, keď mohol dvakrát v krátkom čase strelou z 20-tich metrov ohroziť Kováča Bažík. Hostia hrozili síce často, ale najmä pred šestnástkou, alebo si s nimi poradili pozorní obrancovia Dukly, a tak mal Belic menej práce. Na opačnej strane naopak zaujala takmer gólová strela Považanca z veľkého uhla i vzdialenosti v 39. minúte, no tesne minula bránku hostí.

Dukle tradične vychádzajú úvody druhých polčasov, čo sa potvrdilo aj proti Dunajskej Strede. V 49. minúte našiel v šestnástke Jakubko Uškoviča, ten preskočil Kováča a do poodkrytej brány sa nemýlil. Červeno-bieli v druhom dejstve ožili, častejšie dobiedzali a vytvárali si aj ďalšie gólové príležitosti, ktoré však už Kováč zvládal. Ďalší priebeh potom poznačilo vylúčenie hráča hostí Laštovku, ktorý tvrdo fauloval domáceho defenzívneho záložníka Hlinku, a ten musel pre zranenie rovnako predčasne opustiť ihrisko. Vyšší počet hráčov Dukly na ihrisku ale potom už cítiť nebolo. Naopak, banskobystrickí hráči sa museli brániť a báť o výsledok, pretože Dunajská Streda vsadila všetko do útoku. Divákov až zamrazilo, keď v 89. minúte strelu Delarga Belic vysúval len nohou. Napriek dobíjaniu už hradby Zaťkových zverencov nedopustili zmenu stavu.

Zápas venovaný zosnulému šoférovi

Len ráno v deň zápasu otriasla Štiavničkami smutná správa o úmrtí dlhoročného spolupracovníka klubu a šoféra hráčskeho autobusu Vladimíra Kulicha († 61). Hráči i tréner zápas jednoznačne venovali zosnulému členovi futbalovej rodiny Dukly.

Dušan Uškovič, ktorý v Nitre na gól prihrával, v Trnave sám skóroval a presadil sa aj proti Dunajskej Strede, nebol po sobote spokojný: „Dnešný zápas nebol podľa našich predstáv, bolo to dosť utrápené, ale  a dôležité sú tri body. Nehrali sme tak uvoľnene, ako v posledných zápasoch, ale takéto víťazstvo nám môže pomôcť. Toto víťazstvo venujeme nášmu zosnulému šoférovi,“ zhrnul útočník Dukly.

V podobnom duchu pokračoval na pozápasovej tlačovej konferencii aj tréner banskobystrického celku Štefan Zaťko: „Súper hral dobre organizovane a zodpovedne vzadu, trápil nás v prechodovej fáze. My sme trpeli na výkon takmer celého mužstva, kedy sme nepodali štandardný výkon a nenadviazali sme na herný prejav z predchádzajúcich zápasov. Dnes sme netrpeli na kvalitu súpera, ale skôr našu nekvalitu. Divák je po dnešku oprávnene nespokojný. Toto mužstvo podáva kvalitnejšie výkony aj keď sa doma herne i výsledkovo trápime. Tí hráči majú perspektívu a snažíme sa dávať šancu aj mladým odchovancom, ktorí nám rastú pred očami. Verím, že tú šancu budú využívať aj naďalej a budú hrať lepšie. Víťazstvo je ťažko vydreté, ale chcel by som ho venovať Vladkovi Kulichovi, ktorý dnes zomrel a odpracoval tu naozaj dlhých štyridsať alebo dokonca štyridsaťjeden rokov a prajem mu pokojný večný odpočinok,“ dokončil pozápasové hodnotenie Zaťko.