Jedna veľká a významná kapitola banskobystrického futbalu sa čoskoro skončí. MFK Dukla Banská Bystrica nastúpi v sobotu na posledný zápas na Štiavničkách ako ich poznáme. Tie totiž čaká rekonštrukcia a v budúcich plánoch sa na tomto štadióne s futbalovou Duklou počíta len v rámci zápasového diania A-mužstva.

Futbalový štadión pod Urpínom začal meniť svoju podobu už počas prebiehajúcej druholigovej sezóny a to odstránením sedačiek z nekrytých tribún. Zrekonštruovaný štadión a jeho zázemie by mali v budúcnosti slúžiť najmä pre potreby Atletiky, a tak bude musieť MFK Dukla hľadať svoje futbalové zázemie inde. „Po pripomienkovaní zo strany MFK Dukla sa podarilo docieliť, aby bol projekt NAŠ (národný atletický štadión) projektovaný, tak aby spĺňal normu UEFA 2, ktorá je potrebná pre slovenskú najvyššiu súťaž. Projekt NAŠ však nepočíta s tym, že by MFK Dukla mala mať na novom štadióne svoje sídlo, teda kancelárie a šatne pre mládež, čiže MFK Dukla sa na národnom atletickom štadióne objaví iba počas zápasov A-mužstva. Intenzívne pracujeme na vybudovaní vlastných priestorov mimo Štiavničiek, kde by sme vytvorili aj pripadné sídlo klubu“, prezradil viac o situácii vedúci A-mužstva Ivan Šimko.

Prechodný domov vo Zvolene

Futbalisti Dukly sa tak po rozlúčke so Štiavničkami budú sťahovať o 20 kilometrov smerom na juh. „V súšasnosti sa nám odzrkadľuje dobrá spolupráca s MFK Zvolen, ktorého predstavitelia nám po dohode umožnili odohrať zostávajúce zápasy tejto sezóny na svojom štadióne. Dukla sa vo Zvolene predstaví už v piatok, 18. októbra v zápase proti Trebišovu. Zápas by mal mať výkop o 15:00, k tomu sa však musí ešte vyjadriť SFZ. Ďalšie jesenné zápasy odohráme na ihrisku súpera a domáce zápasy v jarnej časti budeme hrať takisto vo Zvolene“, vyjadril sa k budúcemu domácemu pôsobisku A-mužstva vo zvyšku sezóny Ivan Šimko.

Na Štiavničkách sa písala bohatá futbalová história Banskej Bystrice a fanúšikovia tu mohli počas dlhých rokov vidieť množstvo vynikajúcich hráčov, reprezentantov a osobností, ale aj veľké európske mužstvá ako Borussiu Mönchengladbach, Ajax Amsterdam či Benficu Lisabon. Dukla tu odohrala počas svojej 54-ročnej histórie takmer všetky sezóny naprieč rôznymi súťažami až na sezónu 2017/2018, kedy hralo A-mužstvo svoje domáce zápasy na štadióne v neďalekej Kremničke.

Odchovancom budú Štiavničky chýbať

Dukla je v aktuálnej sezóne II. ligy na svojom štadióne silná a momentálne ťahá sériu šiestich domácich výhier v rade. Opustenie domácej pevnosti tak možno prichádza nie v najlepšej chvíli, ale banskobystrickí futbalisti sa chcú rozlúčiť so svojím štadiónom víťazne, v zápase jesene proti lídrovi z Dubnice nad Váhom.  „Očakávam vyrovnaný zápas. Dubnica má veľmi dobré mužstvo poskladané zo skúsených hráčov. Majú výbornú formu, čo dokazujú od začiatku ligy. Určite majú veľkú kvalitu, ale my kožu lacno nepredáme a verím, že si to s nimi rozdáme so šťastným koncom pre nás a budeme sa tešiť z troch bodov“, vyjadril sa k najbližšiemu zápasu Róbert Polievka.

„Veľmi by sme si priali, aby na tento posledný zápas prišlo čo najviac našich fanúšikov. Myslím si že to bude dobrý zápas, keďže proti sebe hrajú prvé dve mužstvá v tabuľke, takže o to atraktívnejší zápas to môže byť,“ pozýva všetkých priaznivcov na sobotný duel najlepší strelec Dukly.

Ofenzívnemu hráčovi Dukly je ľúto, že klub sa bude musieť sťahovať. „Pocity sú samozrejme smutné. Veľa som toho zažil či už na ihrisku, ale celkovo na štadióne. V podstate som tu vyrastal. Denno-denne som na Štiavničky chodil, čiže určite mi to bude veľmi ľúto, ale nespravíme s tým nič. Musíme to prijať a o to viac sa pokúsiť rozlúčiť sa víťazným zápasom“, opísal svoje pocity pred rozlúčkou Polievka.

Mládežníckymi výbermi Dukly prešiel aj Viktor Tóth, ktorý to dotiahol až do A-tímu, no zranenie mu v sobotnom zápase nedovolí nastúpiť. „Na Duklu, ako voláme areál štadióna na Štiavničkách my futbalisti, som od 3 a pol roka chodil prakticky každý deň, či už ako hráč alebo fanúšik. Urobil som tu svoje prvé futbalové kroky a v istých chvíľach bol tento areál mojim druhým domovom, pretože ani doma som netrávil toľko času koľko tu. Musím však povedať, že od roku 2002 kedy pribudla umelá tráva sa tento areál nezmenil. Aj keď tu bude stáť nový atletický areál so štadiónom, už to nikdy nebude naša “stará” futbalová Dukla. Túžil som nastúpiť na prvoligový zápas za Duklu na našich “starých” futbalových Štiavničkách“, opísal svoj vzťah k areálu na Štiavničkách mladý stredopoliar.

Odchovanec Dukly je nie len hráčom, ale aj fanúšikom tohto klubu a na futbal chodil už v časoch, keď hral ešte za A-mužstvo najvyššiu súťaž jeho otec, Dušan Tóth. „Na tento štadión som chodil takmer celý život pravidelne každý druhý víkend, keď hrala Dukla. Vtedy však bol tento štadión poctený návštevami, ktoré sa rátali v niekoľkých tisíckach. Vtedy nebolo zážitkom chodiť len na zápasy európskych súťaží, ako napríklad s Benficou, ale aj na “obyčajné” ligové zápasy, na ktorých bola taktiež veľmi dobrá atmosféra. V pamäti mi utkvel aj rok 2003 keď Dukla po postupe z predchádzajúcej druholigovej sezóny bojovala o titul v prvej lige so Žilinou“, zaspomínal si na svoje detské časy strávené na tribúne mladý stredopoliar Viktor Tóth.

Futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica môžete prísť povzbudiť na Štiavničky túto sobotu o 15:00 hod. v zápase s Dubnicou nad Váhom.