DRUŽINA, ako mnohí Banskobystričania iste vedia, je partia skúsených muzikantov a kamarátov. DRUŽINA hrá príjemne a citlivo spracovaný slovenský folklór, výborne zapadajúci do definície ethnobeat, resp. world music. Koncerty skupiny Družina sú plné energie a krásnych melódií slovenských ľudových piesní ktoré vedia roztancovať folklórnych ale aj rockových fanúšikov…

Treba vari ešte niečo dodať? Hádam len to, že o Družine a aj všeličom inom sme sa porozprávali s lídrom kapely, basgitaristom Aty Bérešom.

Vaša Družina je „družinou“ už viac ako desať rokov. Aký bol pre skupinu tento rok?

Rok 2012 bol pre Družinu veselý už len preto, že naša speváčka Danka porodila zdravé dieťatko. Skupina odohrala veľa koncertov a za CD Neni dobre sme dostali slovenskú Grammy – Radio_Head Award 2011, čím Družina potvrdila svoje miesto na vrchole slovenskej world music. Zároveň s týmto ocenením sa Družina stala najviac oceňovanou skupinou v oblasti world music na Slovensku, čo nás teší, ale aj zaväzuje pracovať ešte tvrdšie. Po početných letných koncertoch teraz oddychujeme a tešíme sa na Vianoce.

Máte spočítané koncerty, ktoré ste tento rok absolvovali?

Ak by sa rátalo každé vystúpenie, Družina odohrala tento rok 49 koncertov. Nie je to veľa, ale ani málo, keďže momentálna situácia a nálada na Slovensku nie je naklonená kultúre ako takej. Ľudia sa boja o svoje istoty, nie každý ma chuť míňať peniažky na koncerty či iný spôsob kultúrneho vyžitia.

Vystupovali ste aj v „rodnej“ Bystrici?

Áno, snažíme sa aspoň raz do roka zrealizovať koncert aj v našej Banskej Bystrici. Družina je skupina zložená z muzikantov z celého Slovenska, ale Bystrica a Bystričania prirástli každému z nás k srdcu, preto všetci milujeme vystúpenia či už na Námestí SNP alebo v miestnych kluboch.

A čo vás ešte čaká do konca roku?

Bude to vyzerať, že sa nám nechce, lebo do konca roku 2012 už nemáme naplánované žiadne vystúpenie. Nie je to však lenivosť, ale oddych pred ťažkým budúcim rokom, ktorý bude podľa plánov plný koncertov a vystúpení.

V kapele máte novú speváčku…

Áno, Danku, ktorej sa narodil synček Martinko, dočasne nahradila na poste speváčky Petra Humeňanská. Čitatelia ju určite poznajú ako jednu z finalistiek speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar. Našťastie, Petru táto súťaž nijako nepoznačila. Je to profesionálka, ktorá pristupuje k spevu a príprave na vystúpenia veľmi zodpovedne. Je to taká víla Amálka, ktorá vie vyčariť úsmev na tvárach našich poslucháčov. Spolupráca s ňou je veľmi príjemná a veselá.

Inak sa zloženie nezmenilo?

Zloženie skupiny je už veľa rokov stabilné. Sem-tam však v každej skupine nastane nejaká zmena. U nás zásadná zmena nastala na poste bubeníka. Odišiel od nás Boris Brna. Skvele ho nahradil veľmi šikovný bubeník Janko Fiala, ktorý „búcha“ aj v skupine Sto Múch. No a na poste huslistu sa vymenil Marek Konček, ktorý mal príliš veľa povinností v škole a v ďalších projektoch. Vystriedal ho violista Andrej Krajčovič, člen orchestra Slovenského rozhlasu. Inak je všetko po starom. Dana Ferienčíková, momentálne však Petra Humeňanská – spev, Miťa Almášiová – spev, Aty Béreš – basová gitara, Ján Fiala – bicie, Martin Sabov – gitara, Janko Šimiak – píšťalky, fujara, Dušan Ivan – zvuk. Častým hosťom na našich koncertoch je perkusionista Eddy Portella, ktorý nahral úžasné perkusie aj na náš najnovší album Neni dobre.

Aty Béreš, Miťa Almášiová a ich syn Tadeáš. (Foto: Štefan Plevo)

Pred piatimi rokmi nastali zmeny aj vo vašom rodinnom živote. Narodil sa Tadeáš. Ovplyvnilo to nejako vaše hudobné aktivity?

Narodenie Tadeáška ovplyvnilo moje a aj Družinové hudobné aktivity veľmi. Ja osobne som totálne obmedzil moje hrania a pôsobenia v skupinách, nakoľko som si od začiatku povedal, že chcem s Tadeáškom tráviť všetok svoj voľný čas. Ten som si však musel vytvoriť, keďže som veľa cestoval po koncertoch a štúdiách. Ale neľutujem a nikdy ľutovať nebudem. Tadušo mi to všetko vynahrádza svojou láskou a dobrotou. No a pre Družinu to bola tiež zmena, keďže zo začiatku sa musela Miťka vzdať postu speváčky, kým nebolo možné Tadeáša voziť so sebou, alebo ho sem-tam nechať u starých rodičov. Teraz sa situácia v Družine tak trochu opakuje, keďže speváčka Danka porodila na jar svojho synčeka.

Aký vianočný darček máte pre Tadeáša?

Ako každý rok, aj tento si Tadeáš nadiktoval všetko, na čo si spomenul a čo kde videl… Ako každé dieťa chce, samozrejme, všetko. Tak som mu vysvetlil, že Ježiško sa sám rozhodne, čo mu prinesie. Tento rok však nastala veľká zmena, nakoľko list Ježiškovi som už nemusel napísať celý ja, ale z väčšej časti si ho Tadeáš napísal sám. Práve preto nemôžem čitateľom prezradiť, čo všetko Tadeáš nájde pod stromčekom, lebo už som si nie istý, či si to náhodou neprečíta, lebo písať už trošku vie. (Úsmev.)

Vianoce budete tráviť tradične pozeraním rozprávok, vyjedaním koláčov a s ovládačom v ruke? Mrázik sa vám ešte nezunoval?

… a komu by sa Mrázik mohol zunovať? Toto je výborná téma! Áno, koláčiky, zemiakový šalátik, klobáska, rozprávky a komédie. To inak ani nejde. I keď som zástancom zdravého životného štýlu a stravovania, na Vianoce sa „prestávam kontrolovať“. Veď celozrnnú klobásu a sójové údené ešte nikto nevynašiel… Čiže už sa nesmierne teším na Mrázika, Perinbabu a, samozrejme, komédiu S tebou mě baví svět. Všetko to už všetci vieme naspamäť, ale tá nostalgia a romantika… nepoznám nikoho, kto mi nedá za pravdu. Ale aby to nevyzeralo tak nezdravo, povinná prechádzka po zasneženej Šajbe, kde bývajú rodičia Miťky a, samozrejme, celodenná sánkovačka s Tadeášom, spojená so stavaním snehuliaka bude určite pravidelná.

Váš zatiaľ posledný album Neni dobre ako sme už hovorili, získal ocenenie Radio_Head Award. Podľa čoho ste vyberali pesničky na tento album?

Speváčky Miťa Almášiová a Petra Humeňanská.

Výber ľudových piesní na naše cédečka už roky prebieha rovnako. Speváčka Miťka zháňa, nahráva, niekedy vyhrabáva v archívoch pesničky, ktoré následne spoločne počúvame a selektujeme. To, čo sa vyberie, musí mať zaujímavú melódiu, pekný text a v zásade to nesmie byť notoricky známa pieseň. Následne sa tieto piesne aranžujú v štýle Družina a pripravujú na nahrávanie. Nie každá sa však podarí, nie každú nahráme na CD. Nie je to až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Je to dlhodobý proces, ale je to to najdôležitejšie v procese prípravy podkladov na každý nový album.

Ktorá z piesní na albume je vám osobne najbližšia?

Tak ako rodič miluje všetky svoje deti rovnako, žiadne z nich mu nie je bližšie či milšie, tak je to aj u autora a jeho pesničiek. Každá pieseň je niečím výnimočná, či už prostredím, kde vznikla, ako vznikla, za akých okolností a tak podobne. Nedá sa to určiť. Všetky naše piesne mám rád. Ale môžem povedať, že piesne z posledného albumu Neni dobre sú mi momentálne najbližšie.

Tento náš rozhovor by mal vyjsť tesne pred „avizovaným“ koncom sveta. Keby naozaj koniec sveta nastal, čo a komu by ste krátko pred ním chceli povedať?

Ja som taký tvrdohlavý realista, a preto nejako neviem naskočiť na túto hru na koniec sveta. Koniec sveta jednoducho nebude, a preto nemám nič pripravené. Ale vlastne, keď tak nad tým premýšľam, niečo mám. Je to text pesničky, ktorý napísala moja sestra Izabela pre skupinu Družina. Pesnička sa volá, ako inak, Koniec sveta, a veľmi radi ju hrávame na našich koncertoch.  A textu tejto piesne sa budem 21. 12. 2012 držať aj ja. (Úsmev.)

KONIEC SVETA – (DRUŽINA, J. Haško, M. Sabov/I. Bérešová)

Ak je zajtra koniec sveta, ak sa zajtra zrúti,
Dajme sa do tanca,nech sa hlava všetkým krúti,
Dajme sa do tanca,nech sa hlava všetkým krúti,
Zabudnime na všetko, čo nás plakať núti.

Ak nás má odfúknuť vietor ako zrnko piesku,
Ešte stále je dosť času na pesničku rezkú,
Ešte stále je dosť času na pesničku rezkú,
A život je iba nuda, nuda bez potlesku.

Ak sa zajtra splní všetko, čoho sme sa báli,
Ešte stále je dosť času, aby sme sa smiali,
Ešte stále je dosť času, aby sme sa smiali,
Zajtra tu už nebudeme, slnko všetko spáli.

Ale ak sa zajtra bude svet aj ďalej krútiť,
Budeme sa smiať a spievať, že nám život chutí,
Budeme sa smiať a spievať, že nám život chutí,
A kde bolo samé tŕnie, ruže rozkvitnú ti.

Takže koniec sveta nebude… Čo vás a Družinu čaká v roku 2013?

Rok 2013 bude veľmi náročný, ale určite opäť krásny. Už teraz prebieha príprava koncertov a promo aktivít na budúcoročné slovensko-české turné, ktoré už dlhšie plánujeme. A ako každý rok Družina absolvuje aj množstvo festivalov a rôznych vystúpení. No a aby toho nebolo málo, už teraz sa pomaly vyberajú piesne na ďalšie CD, ktorého vydanie plánujeme na koniec roka 2013.