Pred tromi týždňami na Námestí SNP protestovalo zhruba až dvetisíc ľudí, teraz sa ich nenazbierali ani len dve stovky. Vyše sto ľudí si od zostávajúcich organizátorov Protestov Gorila vypočulo niekoľko príhovorov, z ktorých najvýraznejšie vyplynula téma predčasných parlamentných volieb. Tie sa uskutočnia už o týždeň – 10. marca.

Ako od rečníkov na pódiu zaznelo, podľa organizátorov protestov sú voľby nemorálne, protiústavné a nedemokratické. Aj niekoľko dní pred ich konaním tak žiadajú ich zrušenie a v prípade, že sa konať budú, vyzývajú na ich ignorovanie. “Ak nás bude 80%, budeme žiadať ich zrušenie tak či tak,” píše sa v letáku, ktorý rozdávali verejnosti. Ďalej žiadajú úradnícku vládu, zmenu ústavy za účasti odborníkov a občianskych aktivistov a nové demokratické voľby už s princípmi priamej demokracie. Preto vyzývajú ľudí na Občiansku mobilizáciu 2.0.

Účasť na protestoch sa znižuje kontinuálne a je za ním aj neustále názorové trieštenie organizátorov. Pred dvomi týždňami sa v Banskej Bystrici sformovala nezávislá iniciatíva Občania 2012, ku ktorej sa postupne pridali bývalí organizátori z viacerých miest Slovenska, najnovšie aj z írskeho Dublinu. Tí už nechcú protestovať, ale naopak zbierať podpisy pod Občiansku výzvu 2012, ktorá má byť pre politikov podnetom na riešenie daných téz (zavedenie protikorupčných opatrení, zmena volebného systému k posilneniu výberu voliča, sfunkčnenie referenda a zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov). Okrem toho táto skupina pripravuje na budúci týždeň občianske fóra v Banskej Bystrici, Žiline i Košiciach na tému Voliť či nevoliť? To banskobystrické je naplánované na stredu 7. marca o 18.00 h v Divadle v Záhrade.