Máte radi kvalitné dokumenty? Zdá sa vám, že v B. Bystrici nie je často príležitosť sledovať ich verejne? Zaujímate sa o dianie okolo seba? Štve vás nespravodlivosť vo svete?

Potom si nájdite cestu na premietanie výborných dokumentov z festivalu Jeden svet, každý februárový pondelok. Premietanie sa bude začínať pravidelne o 17.00 hod v útulných priestoroch Čajovne Gaia na Kapitulskej ulici, ktorá nezištne poskytla priestory pre premietanie.

Ako prvý si mohli záujemcovia pozrieť tento pondelok film Bieloruský sen. Film dokumentuje osud mladého človeka z Minska, ktorý väčšinu svojho života prežil v krajine riadenej diktátorom. Na pozadí sfalšovaných volieb, brutálnych represií a vážnej ekonomickej krízy, film približuje ako stále viac ľudí v „najstabilnejšej“ post-sovietskej krajine začína žiadať zmenu.

Premietanie organizovala Univerzitná skupina Amnesty International Banská Bystrica, a preto nezostalo len pri sledovaní filmu, ale každý divák mal možnosť podpísať výzvu na prepustenie väzňa svedomia Alesa Bialitského, ktorá bude adresovaná prezidentovi Bieloruska, ako aj bieloruskému veľvyslancovi na Slovensku.

Premietanie filmov sa organizuje v rámci projektu Premietaj aj Ty!, ktorý pripravilo občianske združenie Človek v ohrození. Cieľom projektu je, aby čo najviac ľudí malo možnosť vzhliadnuť vybrané dokumentárne filmy o zaujímavých témach z medzinárodného filmového festivalu Jeden svet. Premietanie v Banskej Bystrici organizuje Univerzitná skupina Amnesty International, ktorá je aktivistickou skupinou Amnesty International Slovensko. Združuje najmä vysokoškolských študentov a študentky, ktorí sa zaujímajú o ľudské práva a nie je im jedno, že mnohé krajiny sveta (vrátane Slovenska) si z ľudských práv radi a často robia trhací kalendár.