Na Baranov čaká v poradí tretia sezóna v našej najvyššej súťaži. V predchádzajúcich dvoch mali ich výkony i umiestnenie stúpajúcu tendenciu, no po letnom prievane v šatni bude pre tím veľmi náročné nadviazať na vynikajúce umiestnenie (a to najmä po základnej časti) spred roka.

Ohliadnutie sa späť

V lanskej sezóne sa stalo mužstvo okolo kapitána a najväčšieho lídra tímu Jána Pardavého šťukou extraligy.  V základnej časti sa viac darilo len suverénnemu víťazovi z Bratislavy. Druhé miesto, 96 bodov a 179 vstrelených gólov oprávňovalo toto mužstvo pomýšľať na finálovú účasť. Pre tieto plány však nemali pochopenie v Nitre a tak bolo štvrťfinálové vypadnutie pre Banskobystričanov poriadne studenou sprchou. Práve zbabraná séria proti Nitre pokazila inak výborný dojem z vydarenej sezóny.

Okrem kvalitných tímových výkonov sa v červeno-bielom drese blysli skvelými výkonmi i rôzne individuality. Najväčšími ofenzívnymi ťahúňmi boli Pardavý s Bulíkom. Prvý menovaný sa napokon stal Hráčom roka na základe hlasovania čitateľov portálu hokej.sk. Druhý svojimi výkonmi zaujal reprezentačného kouča Glena Hanlona a prebojoval sa až na Majstrovstvá sveta. Na tých si zahral aj naproduktívnejší obranca extraligy Peter Frühauf, ktorý v uplynulej sezóne tiež obliekal dres HC 05.

Hviezda tímu v novej sezóne – Roman Tománek

Hoci sa Barani budú musieť spoliehať predovšetkým na kolektívne poňatie hry by sa mal práve Tománek stať strelcom dôležitých gólov, na ktoré má nos. Dvadsaťštyriročný hokejista, draftovaný v roku 2004 Phoenixom Coyotes zo 103. miesta, už v minulej sezóne dokázal, že dokáže vyprodukovať v priemere jeden kanadský bod na zápas a to i napriek tomu, že ho zbrzdilo zranenie. Ak dostane na post centra dostatočne kreatívneho hráča môže sa zaradiť medzi najlepších strelcov v lige.

Príchody a odchody

Káder prešiel v lete poriadnymi zmenami. Odišli najväčšie hviezdy tímu. Kapitán Pardavý zamieril do Trenčína, Bulík do tímu KHL Jugra Chanty-Mansijsk, Frühauf vystužil zadné rady Slovanu Bratislava, gólman Petrík odchádza do Nemecka, Vojtek do Třinca a klub opúšťajú tiež Sabol, Padělek či Drotár. Do Banskej Bystrice naopak ako posily zavítalo skúsené duo z Popradu Šechný a Šimonovič. Pre pár dňami sa podarilo dotiahnuť aj príchod Hudeca z Českých Budějovíc. Zo Spišskej Novej Vsi prišli Vartovník a Hamrák. Z Bratislavy prišiel mladý Bezák, ktorý pred dvomi rokmi zažiaril na juniorskom šampionáte a do kádra pribudli aj Cuník s Cebákom.

Čo môžeme očakávať?

Zloženie mužstva sa po sezóne výrazne obmenilo, no vyzerá to tak, že vedenie dokázalo  odchody kľúčových hráčov celkom solídne zaplátať. Najväčším nedostatkom zloženia mužstva je absencia hráčov strednej generácie. Tím je prevažne zložený z veteránov a tí už majú svoje najlepšie roky za sebou a mladíkov, na ktorých najúspešnejšie hokejové obdobie kariéry ešte len čaká. Tento problém však netrápi len Banskú Bystricu, ale väčšinu extraligových klubov, pretože kvalitní hráči zo strednej generácie hľadajú svoje uplatnenie radšej v zahraničí. Ako problém sa môže ukázať aj post druhého brankára. V prípade, ak by sa Miroslav Šimonovič dlhodobejšie zranil nie je vôbec jasné či by ho Fedor dokázal plnohodnotne zastúpiť. Isté slabiny má tím aj v zadných radoch, kde po Frühaufovom odchode chýba obranca schopný výraznejšie podporovať ofenzívu.

Inak je mužstvo pomerne dobre poskladané a dôležitým faktom je, že na poste trénera už tretí rok zostáva Milan Staš. V prípade, že sa mu podarí dobre zložiť jednotlivé formácie, hráčom sa budú vyhýbať zranenia a diváci budú svedkami kolektívnej a bojovnej hry, by Barani nemali mať problémy s postupom do play-off. A ako sme sa mohli v tom minuloročnom na vlastnej koži presvedčiť, play-off je nová súťaž, kde môže vyhrať každý s každým a šance majú všetci rovnaké.

Zostava pre sezónu 2010/2011

Brankári: Miroslav Šimonovič, Ivan Fedor, Jakub Beňo.
Obrancovia: Miroslav Vantroba, Marek Kolba, Matej Cuník, Juraj Cebák, Marek Biro, Matúš Vizváry, Lukáš Bambúch, Branislav Kubka.
Útočníci: Miroslav Hlinka, Richard Šechný, Michal Hudec, Jakub Rumpel, Roman Tománek, Matej Češík, Rastislav Paľov, Adam Bezák, Filip Macejka, Vladimír Kútny, Lukáš Vartovník, Andrej Tonkovič, Matej Hamrák, Ján Sýkora, Branislav Bendík.

Úvodný zápas Slovnaft extraligy je na banskobystrickom zimnom štadióne na programe dnes o 17.00 h, kedy sa Barani postavia vlkom zo Žiliny.