V priestoroch Thurzovho domu otvoria v sobotu 19. septembra výstavu Jeseň na dedine, ktorá predstaví jesenné tradície na dedine aj v meste.

Jeseň na dedine sa v minulosti niesla v znamení rukovačiek na vojnu, varenia slivkového lekváru či hodov spojených s vinobraním. Ale aj jarmokov a trhov. Keďže Radvanský jarmok sa tento rok v dôsledku situácie s koronavírusom nekonal, atmosféra výstavy Jeseň na dedine sa bude niesť aj v jarmočnom duchu. Aj keď v trochu netradičnej forme.

„Áno, tentoraz  sme sa rozhodli siahnuť po trochu netradičnej f orme prezentácie tradícií, ktorými v minulosti  žila dedina aj mesto.  Nechceme byť totiž jediní, kto o nich bude hovoriť. Priestor dáme aj našim návštevníkom a návštevníčkam. Aby boli práve oni boli tí, čo budú spomínať. Možno porozprávajú nejaké „pikošky“, alebo donesú staré fotografie, napríklad z Radvanského jarmoku. Aby sme ho videli tak, ako ho možno ešte nepoznáme,“ uviedla Mária Trubínyová, etnografka Stredoslovenského múzea.

Usporiadateľ výstavy, Stredoslovenské múzeum (SSM), myslelo aj na jej edukatívnu stránku, ktorú môžu využiť aj Školské zariadenia môžu výstavu navštíviť napríklad v rámci regionálnej výučby. Prostredníctvom zaujímavých prednášok sa dozvedia všeličo zaujímavé o poverách, strašidlách, plodinách či jedlách typických pre jeseň. Pripravené sú aj workshopy, na ktorých si deti vytvoria hlinené srdiečka, z včelieho vosku si vyrobia vlastnú sviečku alebo mastičku z liečivých rastlín.

„Výstava Jeseň na dedine je koncipovaná tak, aby zaujala nielen staršiu ale aj mladú generáciu. Snažíme sa upozorniť na presah minulosti do súčasnosti, a to prostredníctvom tradícií či zvykov, ktoré prežili až dodnes. Návštevníci si niektoré z nich budú môcť aj sami reálne vyskúšať,“ hovorí riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Výstavu Jeseň na dedine sprístupnia v Thurzovom dome v sobotu 19. septembra. Vstupy sú o 15:00, 17:00 a 19:00 h.