Keď Pavol Mária Kubiš uverejnil v tlači svoj prvý kreslený vtip, netušil, že kreslenie sa stane jeho celoživotnou vášňou. Odvtedy však už uplynulo 50 rokov a dnes známy karikaturista má na svojom konte viac ako 10 tisíc humorných kresieb. Pri príležitosti okrúhleho jubilea autorovej tvorby Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom a Pavlom M. Kubišom pripravilo výstavu s názvom „Pán Krepáň opäť v divadle“. Tá potrvá v reprezentatívnych priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP do konca apríla.

Plagát_k_výstave_PÁN_KREPÁŇ_OPAŤ_V_DIVADLEVýstava predstavuje prierez tvorby Pavla M. Kubiša počas jeho 50 ročnej práce, ktorú uverejnilo viac ako 50 rôznych novín a časopisov. Vystavené kreslené vtipy sú výberom toho najlepšieho, pričom sú rozdelené do viacerých tematických celkov. Humorné kresby odrážajú každodenný život so štipkou irónie, nadsázky a humoru, ktorými sa karikaturista zapísal do sŕdc nejednej generácie čitateľov humoristicko-satirického časopisu Roháč, literárneho časopisu Mladá tvorba a mnohých ďalších.

Na jeho kreslených vtipoch a karikatúrach sa smiali ľudia aj v Kanade, Česku, Mongolsku, Rusku, Japonsku, Turecku, ale i v ďalších krajinách. Doma na Slovensku obdivovali jeho prácu aj návštevníci výstav či súťažných prehliadok v Bratislave, Banskej Bystrici, na Sliači, v Trenčíne a v Banskej Štiavnici. Pavol M. Kubiš nepublikoval len v tlačených periodikách ale nenapodobiteľným rukopisom dotvoril aj mnohé publikácie, ktoré ilustroval. K najznámejším z nich patria Po valasky od zeme, Čriepky z Horehronia, Slovenské ha-ha-ha, knihy Hranice bez ohňa, Ondrej Hronec – Horehronec, Slovensko 2068 a iné.

Súčasťou výstavy je i tvorivá dielňa, ktorú Stredoslovenské múzeum pripravilo pre detských návštevníkov výstavy v nedeľu 7. apríla. Návštevníci Thurzovho domu sa môžu inšpirovať tvorbou karikaturistu a autora výstavy v jednej osobe a sami si vyskúšať kresbu karikatúry, či vtipu.