V stredu štvrtého apríla sa svojich funkcií ujmú novozvolení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Nechýba medzi nimi aj pätica poslancov z nášho okresu, z ktorých však nie všetci v parlamentných laviciach zostanú.

Poslancom len na niekoľko dní sa napríklad stane Banskobystričan Peter Pellegrini (SMER-SD). Jeho meno sa po voľbách skloňovalo tak s funkciou ministra dopravy ako aj ministra obrany. Napokon sa stane dvojkou Ministerstva financií. Petrovi Kažimírovi bude robiť štátneho tajomníka, a účasťou vo vrcholnej funkcii výkonnej moci počas jej trvania stráca nárok vykonávať poslanecký mandát. Do funkcie ho ešte bude musieť potvrdiť vláda.

Dlhšie sa v poslaneckých laviciach zdrží niekdajší minister dopravy za rovnakú stranu Ľubomír Vážny, no aj na toho čaká výkonná funkcia. Nová vláda už nemá záujem o post vicepremiéra pre ľudské práva a menšiny a plánuje túto funkciu nahradiť funkciou vicepremiéra pre hospodárstvo a ekonomiku. Práve do tejto funkcie by mal v novej vláde zasadnúť Vážny. Takúto zmenu ale najskôr musí odobriť Národná rada. Vážny by mal potom mať vo svojej kompetencii najmä veľké investičné projekty štátu.

Do funkcie jednej zo štyroch podpredsedov Národnej rady zasadne krajská predsedníčka strany a najnovšie aj zvolená predsedníčka poslaneckého klubu SMER-SD v parlamente Jana Laššáková. V parlamente bude za rovnakú stranu sedieť aj Vladimír Baláž. Z kandidátok opozície sa do parlamentu presadil z nášho okresu len Peter Muránsky z KDH.

Tip: Výsledky volieb do NRSR v Banskej Bystrici