Krátkodobý prenájom rozličných dopravných prostriedkov prostredníctvom mobilných aplikácií vstupuje na trhy v takmer všetkých väčších mestách v Európe, Slovensko nevynímajúc. Do Banskej Bystrice teraz prvá služba prináša elektrokolobežky na prenájom.

Či už krátkodobý prenájom bicyklov alebo kolobežiek však v mnohých mestách spôsobil aj problémy, keď ich užívatelia zanechávali voľne pohodené v uliciach. Aj preto vstupuje prvá služba na prenájom kolobežiek do Banskej Bystrice až po koordinácii so samosprávou. Službu v meste bude prevádzkovať značka Bolt, ktorá okrem alternatívnej taxislužby v meste ponúka aj službu Bolt food na rozvoz jedla z reštaurácií.

V Banskej Bystrici má postupne v nasledujúcich týždňoch pribudnúť celkom 200 elektrických kolobežiek Bolt. Zelené kolobežky budú dostupné na 80 miestach, ktorých umiestnenie služba konzultovala s oddelením územného plánovania a architekta mesta MsÚ Banská Bystrica.

“Na tieto miesta budú nabité kolobežky umiestňované každé ráno. Po jazde ich možno v rámci mesta zaparkovať na miestach, kde nebudú prekážať. V samotnom centre treba dbať na to, aby boli odstavené vo vyčlenených zónach uvedených aj v aplikácii,” uvádza spoločnosť v tlačovom vyhlásení.

Samospráva zároveň určila zóny, kam ľudia s kolobežkami nebudú môcť ísť a ani ich tam parkovať.

Na kolobežke Bolt sa nebude môcť jazdiť a parkovať na Námestí SNP a Dolnej ulici, kde sa samospráva dlhodobo snaží regulovať pohyb áut a cyklistov. V tomto priestore je prioritou chodec. Zákaz jazdiť na zdieľaných kolobežkách Bolt bude aj v Mestskom parku na Tajovského ulici a v Parku pod Pamätníkom SNP, kde sa bude dať prejsť na kolobežke len po vonkajšom chodníku určenom pre chodcov aj cyklistov. Na viacerých uliciach budú musieť kolobežky aj znížiť rýchlosť.

Oslovili sme viaceré mestá na Slovensku, v ktorých sú elektrické kolobežky Bolt už nejaký čas v prevádzke. Chceli sme poznať ich skúsenosti, a aj na základe toho prispôsobiť používanie kolobežiek v našom meste,“ uviedol pre tlačové vyhlásenie spoločnosti primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Kolobežky bude možné zapožičať prostredníctvom aplikácie, ktorú užívatelia služby už poznajú pri objednaní odvozu. V aplikácii je nutné prepnúť sa len na vyhľadávanie kolobežiek, naskenovať QR kód na konkrétnom stroji. Platba za požičanie je po ukončení jazdy automaticky strhnutá užívateľovi z karty uloženej v aplikácii. Pri nástupe sa platí 0,50 eur, potom za každú 1 minútu 0,10 eur.

Následne je kolobežku nutné vhodne zaparkovať či už k cyklostojanu alebo pri chodníku tak, aby nikomu neprekážala. Zaparkovanú kolobežku je následne nutné v aplikácii odfotografovať spolu s jej umiestnením a pri nevhodnom parkovaní následne príde užívateľovi upozornenie. Opakované zlé parkovanie môže viesť k zablokovaniu užívateľského účtu.