Mesto Banská Bystrica v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR a Národným osvetovým centrom Bratislava si pre milovníkov zborového spevu pripravilo jedinečný zážitok.

festivalV meste pod Urpínom predstaví svoje interpretačné umenie 7. a 8. novembra 2014 štrnásť speváckych zborov. Spevácke defilé so zahraničnou účasťou sa uskutoční v Banskej Bystrici v rámci 34. ročníka zborového spevu Viliama Figuša – Bystrého.

Štrnásť speváckych zborov, z toho štyri banskobystrické, deväť slovenských a jeden zbor so zahraničnou účasťou čaká na návštevníkov 34. ročníka festivalu zborového spevu Viliama Figuša – Bystrého. Zahraničný spevácky zbor Musica Viva z Báčskeho Petrovca v Srbsku je partnerským zborom domáceho speváckeho zboru Collegium Cantus. Návštevníci si môžu počas dvoch festivalových dní vypočuť tri festivalové koncerty a tiež súťaž miešaných speváckych zborov, na ktorej je prihlásených sedem súťažných zborov.

Spevácke výkony súťažiacich bude hodnotiť odborná porota, ktorá ocení tri najlepšie zbory. Vyhlásenie výsledkov sa bude konať na galakoncerte v sobotu 8. novembra 2014 o 18.30 hod. v radničnej Cikkerovej sieni, kde sa okrem iných predstaví víťaz súťaže miešaných speváckych zborov a vystúpi aj známa vokálna skupina Close Harmony Friends.

Vstup na všetky festivalové koncerty je voľný

Festival zborového spevu Viliama Figuša – Bystrého s medzinárodnou účasťou dal počas viac ako troch desaťročí priestor a možnosť účinkovať 18 000 spevákom všetkých vekových kategórií a 215 zborovým telesám z mnohých štátov Európy, Spojených štátov amerických či Juhoafrickej republiky. Od roku 1992 nesie meno hudobného skladateľa Viliama Figuša – Bystrého. Festival sa z pôvodne regionálneho podujatia stal jedným z najvýznamnejších svojho druhu na Slovensku. V roku 1990 začal festival s prizývaním zahraničných účastníkov. Pravidelnými hosťami boli poprední hudobní skladatelia zborovej tvorby, muzikológovia, interpreti a publicisti. Na festivale odzneli mnohé skladby za účasti ich autorov – Zdenka Mikulu, Alfréda Zemanovského, Igora Bázlika, Jevgenija Iršaja a mnohých ďalších.