Banská Bystrica počas prvého júlového víkendu opäť ožije malým futbalom. Na Mestskom mládežníckom štadióne sa budú po roku opäť konať Majstrovstvá Slovenska.

Aktualizované: Pre aktuálne informácie, výsledky a rozpis zápasov bystrických tímov, ktoré sa prebojovali do nedeľňajšieho štvrťfinále, sledujte web BBZMF tu.

V hlavnej kategórii sa predstaví 48 tímov z celého Slovenska, ktoré sú rozdelené do dvanástich štvorčlenných skupín. V kategórii 40+ zabojuje o titul majstra Slovenska 16 účastníkov. V sobotu 1. júla sa odohrajú zápasy základných skupín, šestnásťfinále a osemfinále. Vyvrcholenie turnaja príde na rad v nedeľu 2. júla. Vstup na podujatie je zdarma.

Hlavná plocha Mestského mládežníckeho štadióna bude rozdelená na štyri ihriská s rozmermi 45x27m. Piate ihrisko sa bude nachádzať na vedľajšej, starej umelej tráve. Rozmery bránky sú 4x2m a hrať sa bude s klasickou loptou, akú poznáme z „veľkého“ futbalu. Jeden zápas bude trvať dvakrát 12 minút, hrať sa bude systémom 5+1.

„Sme nesmierne radi, že Banská Bystrica dostala po roku opäť možnosť privítať Majstrovstvá Slovenska v malom futbale. Tie minuloročné dopadli výborne a verím, že aj tentokrát si užijeme fantastický víkend plný malého futbalu. Mestský mládežnícky štadión sa ukázal ako ideálne miesto na organizáciu takýchto podujatí, veď pred mesiacom sme tu mali aj Detské Majstrovstvá Slovenska. Chcel by som touto cestou pozvať všetkých Banskobystričanov, aby si prišli pozrieť ten najlepší malý futbal na Slovensku. Naše mesto bude v hlavnej kategórii reprezentovať až šesť tímov a želiezko v ohni máme aj v kategórii 40+, takže neváhajte prísť podporiť naše mužstvá,“ pozýva Lukáš Berec, predseda Banskobystrického zväzu malého futbalu (BBZMF).

Banskú Bystricu budú v hlavnej kategórii reprezentovať tímy Skackavá, Galacticos, Bianconeri, FC Nemce, Sparta a Aquadux. V kategórii 40+ bude mesto pod Urpínom zastupovať Kemada. Rozpis zápasov banskobystrických mužstiev nájdete na konci článku.

Prezident SZMF Králik: Prídu takmer všetci reprezentanti

Pri príležitosti blížiacich sa MSR v malom futbale 2023 v Banskej Bystrici sme sa porozprávali s Petrom Králikom, prezidentom Slovenského zväzu malého futbalu.

Pán Králik, je Banská Bystrica hlavným mestom malého futbalu na Slovensku?

Takto som nad tým ešte nerozmýšľal, ale je pravda, že po minuloročných Majstrovstvách Slovenska sme pridali viac našich podujatí v Banskej Bystrici. Konali sa tu aj Detské Majstrovstvá Slovenska, ktoré boli historicky najväčšie. Hrali sa tu aj zápasy play-off mužskej i ženskej Superligy, a takisto aj Superligy do 23 rokov (Niké Superliga je najvyššia slovenská súťaž v malom futbale, pozn. red.). Takže áno, pokiaľ ide o podujatia, my v Slovenskom zväze malého futbalu preferujeme Banskú Bystricu, a to aj vďaka podpore Mesta Banská Bystrica, BBSK aj BBZMF.

Keď sa ešte vrátime k minuloročným MSR, spomeniete si ešte na to, ako vznikla tá myšlienka, zorganizovať ich tu v Banskej Bystrici?

Bolo to presne v momente, keď sme videli, že sa stavia teraz už nádherný štadión v Radvani. V tom momente sme vedeli, že toto miesto môže vyhovovať všetkým v rámci celého Slovenska. Banská Bystrica je lokalitne perfektná. Keďže sú na štadióne tribúny s prestrešením, hráči sa tu môžu skryť pred slnkom aj dažďom. Boli to bezpochyby najlepšie naše Majstrovstvá Slovenska v histórii.

Prečo sa budú MSR opäť konať v Banskej Bystrici, ale nie v inom meste, ako tomu bolo predtým?

Od roku 2012 sme organizovali MSR stále v inom meste, aby sme malý futbal ukázali v iných krajoch. Dnes už môžem povedať, že malý futbal je na Slovensku dostatočne populárny na to, aby sme nemuseli hľadať stále nejaké nové miesto a otvárať diskusie s predstaviteľmi miest, obcí a krajov od začiatku. Dovolím si povedať, že tu je to prostredie ideálne a radi sme z toho urobili tradičné podujatie, kde budú hráči, tímy, inštitúcie, mesto aj partneri vedieť, že toto podujatie tu je, vieme ho skrášľovať a vylepšovať. Bolo v hre aj mesto Martin, ktoré prejavilo veľký záujem a má podobný areál s tribúnami. Naším cieľom ale bude do budúcnosti stabilizovať isté projekty, lebo ich máme množstvo. Je ťažké pripravovať každý projekt odznovu, takže je omnoho jednoduchšie skvalitňovať ten produkt, ktorý máme tu v Banskej Bystrici, pokiaľ máme všetky vstupné informácie. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ale pokiaľ budú mať všetky strany naďalej záujem, tak budeme radi organizovať MSR naďalej v Banskej Bystrici.

Prečo by sa počas prvého júlového víkendu mali prísť pozrieť na MSR v malom futbale aj bežní športoví fanúšikovia?

Uvidia to najlepšie, čo ponúka malý futbal na Slovensku a tímy z celého Slovenska. Na MSR budú hrať takmer všetci hráči širšieho reprezentačného kádra. Takže keď si chcú užiť pekný víkend, prísť zafandiť tímom z Banskej Bystrice a okolia, tak budú mať tú možnosť a uvidia krásne športové podujatie plné športových výkonov.

Kyvadlová doprava turistickým vláčikom

Pre hráčov aj fanúšikov bude k dispozícii turistický vláčik Neusohl Express, ktorý bude premávať z Námestia SNP (Hodinová veža) na Mestský mládežnícky štadión a späť, a to v sobotu 1. júla od 11.00 h do 18.00 h a v nedeľu 2. júla od 10.00 h do 16.00 h. Vláčik bude slúžiť ako kyvadlová doprava. Cena jednosmerného lístka bude 1€/základný lístok a 0,50€/zľavnený lístok (deti do 6 rokov, dôchodcovia nad 65 rokov, ŤZP, ŤZP sprievod, darcovia krvi).

Ďalšie informácie o turnaji, zloženie skupín, pravidlá a rozpis zápasov nájdete na webe Niké Majstrovstiev Slovenska v malom futbale 2023.

Podujatie organizuje Slovenský zväz malého futbalu, Banskobystrický zväz malého futbalu a ZAaRES Banská Bystrica. Partnermi podujatia sú Mesto Banská Bystrica, firma STEFE, BBSK a SAD Zvolen. Mediálnymi partnermi podujatia sú BBonline.sk a BB FM rádio.

Rozpis – BB tímy na MSR v malom futbale 2023 – sobota 1. júl

Galacticos – skupina A

09.00 h: 7edma Patrioti Kanianka – Galacticos Banská Bystrica (ihrisko 2)

10.00 h: Rising prospects Košice – Galacticos Banská Bystrica (ihrisko 3)

11.35 h: Galacticos Banská Bystrica – FC BPN Bratislava (ihrisko 4)

Skackavá – skupina C

09.30 h: ZEL Martin – Skackavá Banská Bystrica (ihrisko 5)

10.35 h: TL servis Košice – Skackavá Banská Bystrica (ihrisko 2)

12.05 h: Skackavá Banská Bystrica – WILLPAN STARS Prešov (ihrisko 4)

Aquadux – skupina D

09.30 h: Banco Casino Pezinok – Aquadux Banská Bystrica (ihrisko 2)

10.35 h: Aquadux Banská Bystrica – Vakatanka Košice (ihrisko 4)

12.05 h: MVSHLΛ S.C. Piešťany – Aquadux Banská Bystrica (ihrisko 1)

FC Nemce – skupina E

10.00 h: AFT Wolves Bratislava – FC Nemce Banská Bystrica (ihrisko 5)

11.05 h: Torro – Koliba Zvolen – FC Nemce Banská Bystrica (ihrisko 1)

12.40 h: FC Nemce Banská Bystrica – Golden Boys Trnava (ihrisko 4)

Sparta – skupina J

13.10 h: ASGuard – Bodva Sport Club Košice – Sparta Banská Bystrica (ihrisko 5)

16.35 h: Sparta Banská Bystrica – Paralympiacos Hriňová (ihrisko 1)

18.05 h: Dobri Bobri Prešov – Sparta Banská Bystrica (ihrisko 3)

Bianconeri – skupina K

15.00 h: Bianconeri Banská Bystrica – Absolut team Prešov (ihrisko 3)

17.05 h: Papalalulu Bratislava – Bianconeri Banská Bystrica (ihrisko 4)

18.40 h: Bianconeri Banská Bystrica – Promet Trans Košice (ihrisko 1)

Kemada 40+ – skupina D

nedeľa 2. júl

09.30 h: Kemada Banská Bystrica 40+ – Detroit Zvolen 40+ (ihrisko 3)

10.35 h: Kemada Banská Bystrica 40+ – Arsenal Galanta 40+ (ihrisko 2)

11.40 h: Skaleš Martin 40+ – Kemada Banská Bystrica 40+ (ihrisko 4)